Media: Rosjanie po raz pierwszy użyli ciężkiej bomby termobarycznej

Media: Rosjanie po raz pierwszy użyli ciężkiej bomby termobarycznej
fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Wojska rosyjskie po raz pierwszy użyły na Ukrainie półtoratonowej bomby termobarycznej ODAB-1500; zrzuconą ją na miejscowość Wełyka Pysariwka w obwodzie sumskim - poinformował w sobotę "Bild". Po eksplozji w niebo wzbił się słup dymu o wysokości kilometra - przekazał dziennikarz niemieckiego dziennika.

To nowy etap w wojnie Rosji przeciwko ukraińskim miastom - skomentował Julian Roepcke z "Bilda".

ODAB-1500 została opracowana jeszcze w czasach ZSRR. Bomby termobaryczne, znane też jako bomby próżniowe, uwalniają łatwopalny aerozol na krótko przed eksplozją. Podczas detonacji mieszanina spala się z wraz ze znajdującym się w powietrzu tlenem, czego efektem jest silna fala uderzeniowa i zabójcza dla ludzi gwałtowna zmiana ciśnienia.

Wybuch bomby ODAB-1500 razi obszar o powierzchni 500 metrów kwadratowych - powiedział ukraiński komentator wojskowy Ołeksandr Kowałenko w rozmowie z agencją UNIAN.

DEON.PL POLECA

Rosjanie wcześniej używali na Ukrainie pocisków termobarycznych ODAB o masie od 170 do 500 kilogramów - przypomniał "Bild".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Media: Rosjanie po raz pierwszy użyli ciężkiej bomby termobarycznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.