Merkel: Format normandzki jest wystarczający

Merkel: Format normandzki jest wystarczający
(fot. PAP/EPA/KAY NIETFELD)
PAP / rj

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział w poniedziałek w przerwie rozmów w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel i prezydentem Francois Hollande'em, że nie widzi potrzeby wprowadzania innych formatów rozmów niż format normandzki.

- Nie potrzebuję nowych formatów - powiedział Poroszenko na konferencji prasowej w urzędzie kanclerskim w Berlinie. - Mamy format miński i format normandzki; w ramach tych formatów możemy o wszystkim dyskutować - wyjaśnił prezydent Ukrainy.

- Podstawą jest dla nas format normandzki - powtórzył. Jako format normandzki określa się rozmowy prowadzone od lata 2014 roku w gronie czterech państw - Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że nie istnieje alternatywa wobec porozumienia z Mińska i realizacji uzgodnionych tam punktów. - Jesteśmy przekonani, że proces miński jest instrumentem absolutnie uniwersalnym. Jest w nim mowa o natychmiastowym rozejmie, wycofaniu ciężkiej broni i niezakłóconej pracy obserwatorów OBWE - oświadczył Poroszenko.

Merkel powiedziała, że ustalenia z Mińska są "fundamentem procesu, który może doprowadzić do pokojowego rozwoju na Ukrainie". Kanclerz pogratulowała narodowi ukraińskiemu z okazji Dnia Niepodległości. - Wiem, jaką walkę muszą toczyć Ukraińcy, by korzystać z niepodległości - podkreśliła. Zadeklarowała, że Niemcy i Francja będą pomocne.

DEON.PL POLECA

Szefowa rządu przyznała, że porozumienie o zawieszeniu broni nie zostało jeszcze w pełni zrealizowane. Ciągle jeszcze padają zabici, obserwatorzy OBWE nie mogą się swobodnie poruszać, a loty dronów są zakłócane - wyliczała Merkel.

Powiedziała, że trzeba zrobić wszystko, by wdrożyć ustalenia z Mińska. - Zebraliśmy się tutaj, aby wdrażać Mińsk, a nie by go kwestionować - zaznaczyła niemiecka kanclerz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Merkel: Format normandzki jest wystarczający
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.