Merkel kolejny raz przewodniczącą CDU

Merkel kolejny raz przewodniczącą CDU
(fot. PAP/EPA/JOCHEN LUEBKE)
PAP / mh

Angela Merkel została we wtorek po raz siódmy wybrana na przewodniczącą swego ugrupowania, Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), zdobywając poparcie ok. 97 proc. delegatów zgromadzonych na partyjnym zjeździe w Hanowerze. To jej najlepszy wynik w karierze.

903 delegatów głosowało za, 19 było przeciw, dziewięciu wstrzymało się od głosu. Obecny wynik Merkel jest o 4 punkty proc. lepszy od tego w poprzednim głosowaniu w 2010 roku.
Angela Merkel, która urząd kanclerza Niemiec sprawuje od siedmiu lat, w 2000 roku objęła przywództwo CDU jako pierwsza kobieta na czele znaczącej partii w kraju.
Jak dotąd najlepszy wynik w wyborach przywódcy partii Angela Merkel uzyskała startując w nich po raz pierwszy, w 2000 roku. Zdobyła wówczas blisko 96 proc. głosów. W najgorszym dla niej głosowaniu cztery lata później uzyskała ok. 86 proc. 
Wcześniej Merkel otworzyła dwudniowy zjazd CDU, uważany za początek kampanii przed wyborami parlamentarnymi za dziesięć miesięcy. W godzinnym przemówieniu, owacyjnie przyjętym przez zgromadzonych, podkreśliła, że bilans trzech lat rządów chadeków oraz liberalnej FDP jest sukcesem, a z kryzysu w 2009 roku Niemcy wyszły wzmocnione. 
Sondaże wskazują, że chadecki blok CDU/CSU wygra przyszłoroczne wybory parlamentarne i może liczyć na blisko 40-procentowe poparcie. Możliwe jednak, że Merkel zmuszona będzie szukać nowego koalicjanta, a najbardziej prawdopodobną konstelacją wydaje się jak na razie wielka koalicja chadeków i socjaldemokratów. W mediach trwa też jednak dyskusja o możliwej koalicji chadeków z Zielonymi, którzy uważani są obecnie za partię mieszczaństwa, podczas gdy CDU traci poparcie w dużych miastach.
DEON.PL POLECA




DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Merkel kolejny raz przewodniczącą CDU
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.