Merkel kolejny raz przewodniczącą CDU

Merkel kolejny raz przewodniczącą CDU
(fot. PAP/EPA/JOCHEN LUEBKE)
PAP / mh

Angela Merkel została we wtorek po raz siódmy wybrana na przewodniczącą swego ugrupowania, Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), zdobywając poparcie ok. 97 proc. delegatów zgromadzonych na partyjnym zjeździe w Hanowerze. To jej najlepszy wynik w karierze.

903 delegatów głosowało za, 19 było przeciw, dziewięciu wstrzymało się od głosu. Obecny wynik Merkel jest o 4 punkty proc. lepszy od tego w poprzednim głosowaniu w 2010 roku.
Angela Merkel, która urząd kanclerza Niemiec sprawuje od siedmiu lat, w 2000 roku objęła przywództwo CDU jako pierwsza kobieta na czele znaczącej partii w kraju.
Jak dotąd najlepszy wynik w wyborach przywódcy partii Angela Merkel uzyskała startując w nich po raz pierwszy, w 2000 roku. Zdobyła wówczas blisko 96 proc. głosów. W najgorszym dla niej głosowaniu cztery lata później uzyskała ok. 86 proc. 
Wcześniej Merkel otworzyła dwudniowy zjazd CDU, uważany za początek kampanii przed wyborami parlamentarnymi za dziesięć miesięcy. W godzinnym przemówieniu, owacyjnie przyjętym przez zgromadzonych, podkreśliła, że bilans trzech lat rządów chadeków oraz liberalnej FDP jest sukcesem, a z kryzysu w 2009 roku Niemcy wyszły wzmocnione. 
Sondaże wskazują, że chadecki blok CDU/CSU wygra przyszłoroczne wybory parlamentarne i może liczyć na blisko 40-procentowe poparcie. Możliwe jednak, że Merkel zmuszona będzie szukać nowego koalicjanta, a najbardziej prawdopodobną konstelacją wydaje się jak na razie wielka koalicja chadeków i socjaldemokratów. W mediach trwa też jednak dyskusja o możliwej koalicji chadeków z Zielonymi, którzy uważani są obecnie za partię mieszczaństwa, podczas gdy CDU traci poparcie w dużych miastach.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Merkel kolejny raz przewodniczącą CDU
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.