"Europejczycy będą musieli ciężko pracować"

"Europejczycy będą musieli ciężko pracować"
(fot. EPA/THIERRY ROGE)
PAP / psd

W wywiadzie udzielonym "Financial Times" kanclerz Niemiec Angela Merkel ostrzega przed kosztami hojnego europejskiego państwa opiekuńczego i podkreśla, że Europejczycy będą musieli "bardzo ciężko pracować", aby pozostać konkurencyjną gospodarką w skali globu .

Kluczem do przetrwania wszelkich wyzwań, jakie Europie stawia globalizacja jest inwestowanie w badania naukowe i edukację oraz reforma rynku pracy i systemów podatkowych - mówi w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie niemiecka kanclerz.
Zachowanie najbardziej hojnego systemu państwa opiekuńczego na świecie, a zarazem konkurencyjności, w świecie, w którym pojawiły się nowe, konkurencyjne "modele (ekonomiczne): Chiny, Indie, Japonia, Brazylia" wymaga wysiłku oraz tego, by państwa europejskie przestały "każdego roku wydawać więcej niż zarabiają" - powiedziała Merkel.
"FT" zwraca uwagę, że pani kanclerz nie posunęła się tak daleko, by zasugerować, że wprowadzenie górnej granicy wydatków społecznych może być jedną z ważnych miar ich konkurencyjności poszczególnych państw, ale "napomknęła o tym w kontekście rosnących kosztów socjalnych w starzejącym się społeczeństwie", również w samych Niemczech - pisze dziennik finansowy.
"Jeśli obecnie Europa stanowi nieco ponad 7 proc. światowej populacji, produkuje około 25 proc. globalnego PKB i musi finansować 50 proc. globalnych wydatków społecznych, to oczywiste jest, że będzie musiała bardzo ciężko pracować, aby utrzymać swoje prosperity i styl życia" - powiedziała Merkel.
Jednak nawet jeśli kraj kontroluje swój dług i deficyt, ale przeznacza cały swój budżet na wydatki społeczne, a nie inwestuje nic w badania (naukowe), to tworzy biznesowi złe warunki do konkurowania w skali globu - dodała kanclerz w wywiadzie.
Merkel powiedziała "FT", że jej własne doświadczenia, jako  kogoś, kto przeżył upadek systemu komunistycznego w NRD, ukształtowały jej optykę: "byliśmy świadkami tego jak gospodarka, która nie była już konkurencyjna odbierała ludziom dobrobyt, a w końcu prowadziła do ogromnej destabilizacji". 

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Europejczycy będą musieli ciężko pracować"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.