Mimo dużych różnic, UE zgodna ws. sankcji

Mimo dużych różnic, UE zgodna ws. sankcji
(fot. EPA/OLIVIER HOSLET)
5 lat temu
PAP / kn

Unia Europejska uzgodniła w czwartek zaostrzenie sankcji wobec Rosji w związku z nasileniem się konfliktu na Ukrainie. Jak poinformował szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna, udało się to pomimo dużych różnic.

Po nadzwyczajnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Brukseli Schetyna poinformował, że w ciągu tygodnia zostanie przygotowana lista nowych nazwisk osób, które zostaną objęte sankcjami wizowymi i finansowymi. "9 lutego zostanie ona zaakceptowana decyzją ministrów spraw zagranicznych" - powiedział Schetyna dziennikarzom.
"Potem Komisja Europejska i Służba Działań Zewnętrznych będzie dalej pracować nad przygotowaniem następnych kroków" - dodał. Jak sprecyzował, pod pojęciem następnych kroków należy rozumieć prace nad sankcjami gospodarczymi. Jednak decyzje o takich restrykcjach mogą zapaść dopiero w marcu na szczycie UE.
"Po takiej intensywnej, bardzo emocjonalnej dyskusji to jest sukces" - podkreślił. 
Rozszerzenie czarnej listy ma związek z eskalacją walk na wschodniej Ukrainie, w tym z sobotnim ostrzałem Mariupola, w którym zginęło 30 osób. Niepewne było jednak, czy decyzje o sankcjach poprze nowy lewicowy rząd Grecji.
"Mimo dużych różnic i pierwszej wizyty nowego ministra spraw zagranicznych Grecji udało się doprowadzić do wspólnych ustaleń" - powiedział Schetyna. Przyznał, że w trakcie dyskusji padały "argumenty mocnego kalibru". "Ale tak bywa za pierwszym razem" - dodał.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Mimo dużych różnic, UE zgodna ws. sankcji
Komentarze (2)
jazmig jazmig
jazmig jazmig
29 stycznia 2015, 21:30
http://www.rmf24.pl/raport-grecja-na-krawedzi/fakty/news-grecja-nie-zawetuje-sankcji-na-rosje,nId,1598905#
A
a-psik
29 stycznia 2015, 20:58
A po jakiemu Szetyna się tam porozumiewał? Zdjęcie wygląda jakby rozmawiali na migi.

Skomentuj artykuł

Mimo dużych różnic, UE zgodna ws. sankcji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.