Minister spraw zagranicznych Niemiec: jestem zawstydzona wzrostem antysemityzmu w moim kraju

Minister spraw zagranicznych Niemiec: jestem zawstydzona wzrostem antysemityzmu w moim kraju
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Podczas wirtualnego wydarzenia zorganizowanego przez żydowską organizację B'nai B'rith International w Waszyngtonie z okazji dnia pamięci o ofiarach Holokaustu minister spraw zagranicznych RFN Annalena Baerbock wyraziła wstyd z powodu wzrostu antysemityzmu w Niemczech.

"Dziś w Niemczech żyje (...) 200 000 Żydów - a społeczność żydowska jest integralną częścią naszego społeczeństwa. Jednak daleko jest do ideału: publicystka Marina Weisband opisała życie żydowskie w Niemczech jako +ambiwalentne, pełne wspólnoty i solidarności, pełne strachu i frustracji+" - zauważyła Baerbock.

Antysemityzm w Niemczech

Jako niemiecka minister spraw zagranicznych "jestem zawstydzona wzrostem antysemityzmu w moim kraju: ataki terrorystyczne na synagogi, mowa nienawiści, Żydzi noszący kipę i w związku z tym atakowani na ulicy w Berlinie, ludzie noszący na demonstracjach żółte gwiazdy z napisem +nieszczepieni+ - to wszystko jest nie do przyjęcia. Reagujemy na takie czyny z całą mocą naszego prawa. A w najbliższych latach wydamy miliard euro na walkę z antysemityzmem i nienawiścią (...)".

"Nowy rząd niemiecki jest zaangażowany w podtrzymywanie żywej pamięci o Holokauście – dziś i w przyszłości" - zapewniła szefowa MSZ.

"Jesteśmy świadomi naszego moralnego obowiązku, aby pamiętać o tych wszystkich, którzy zostali zamordowani podczas Zagłady" - mówiła niemiecka minister spraw zagranicznych.

Baerbock podkreśliła też, że dla nowego rządu Niemiec bezpieczeństwo Izraela "jest i pozostanie racją stanu". Rząd sprzeciwia się "bezpodstawnej krytyce i nienawiści wobec Izraela. Popieramy porozumienia mające na celu normalizację stosunków między Izraelem a państwami arabskimi - i opowiadamy się za współpracą między Izraelem a Palestyńczykami".

W listopadzie 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Holokaustu. W tym dniu w 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej wyzwolili ocalałych z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie zamordowano ponad milion osób. Dzień ten obchodzony jest w Niemczech od 1996 roku jako dzień pamięci o ofiarach narodowego socjalizmu. Dzień Pamięci został ustanowiony proklamacją prezydenta federalnego Romana Herzoga, w której prezydent podkreślił: "Pamięć nie może się kończyć; musi także przypominać przyszłym pokoleniom o konieczności zachowania czujności".

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. Elio Guerriero
24,90 zł

Interesujący dialog między papieżem-emerytem Benedyktem XVI i naczelnym rabinem Wiednia Arie Folgerem, zainicjowany dokumentem przygotowanym przez przedstawicieli ortodoksyjnych wyznawców judaizmu z okazji 50-lecia deklaracji Soboru Watykańskiego II zmieniającej stosunek Kościoła do Żydów. Benedykt XVI opublikował...

Skomentuj artykuł

Minister spraw zagranicznych Niemiec: jestem zawstydzona wzrostem antysemityzmu w moim kraju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.