Młodzi Europejczycy chcą pracować za granicą

Młodzi Europejczycy chcą pracować za granicą
53 proc. młodych ludzi w Europie chce lub chciałoby pracować w innym kraju europejskim. (fot. flickr.com)
PAP / slo

Ponad połowa młodych Europejczyków gotowa jest do pracy za granicą, wielu jednak zniechęca brak gotówki; częściej niż inni zatrudnienie w innym kraju znajdują ci, którzy studiowali za granicą - pokazują badania Eurobarometru.

Badanie, przeprowadzone w ramach strategii Komisji Europejskiej „Mobilna młodzież”, opublikowano w przededniu Europejskiego Tygodnia Młodzieży 2011, odbywającego się w dniach 15–21 maja.

Według badania 53 proc. młodych ludzi w Europie chce lub chciałoby pracować w innym kraju europejskim. Sondaż wskazuje na duży rozdźwięk między powszechnym dążeniem młodych ludzi do pracy za granicą a rzeczywistą mobilnością pracowników: mniej niż 3 proc. ludności pracującej w Europie mieszka obecnie poza swoim krajem ojczystym.

DEON.PL POLECA

- Badanie pokazuje, że młodzi ludzie chcieliby pracować za granicą. To dobra wiadomość dla Europy; niestety napotykają oni zbyt wiele przeszkód. Musimy ułatwić im studiowanie, szkolenie się lub pracę za granicą oraz udostępniać informacje na temat wsparcia finansowego dostępnego poprzez programy UE, takie jak "Erasmus", które mogłyby dać im przedsmak mieszkania poza swoim rodzinnym krajem. Dwa największe wyzwania, przed jakimi dziś stoimy, to bezrobocie młodych ludzi oraz niski wzrost gospodarczy: częściowym rozwiązaniem tych problemów byłaby większa mobilność studentów i ludności pracującej - podkreśla europejska komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży Androulla Vassiliou.

Badania pokazują, że studenci, którzy odbyli część studiów lub szkolenia poza granicami swego kraju, zwiększają swoje szanse na zatrudnienie i częściej pracują za granicą w późniejszym życiu. Pracodawcy cenią sobie zdobyte przez nich umiejętności, takie jak znajomość języków obcych, zdolność do przystosowania się i kompetencje interpersonalne.

Wyniki wskazują, że tylko jeden na siedmiu (14 proc.) młodych Europejczyków był za granicą w celu kształcenia lub szkolenia. Wielu z nich nie może tego zrobić z powodu braku środków finansowych. Spośród osób, które przyznały, że chciały wyjechać za granicę, 33 proc. stwierdziło, że nie było ich na to stać; blisko dwie trzecie (63 proc.) tych, którzy wyjechali, musiało utrzymywać się z prywatnych funduszy lub oszczędności.

- Liczby te wskazują, że musimy ulepszyć nasze programy mobilności, które przynoszą niezwykłe korzyści - dodaje komisarz Vassiliou.

Badanie przeprowadzono między 26 stycznia a 4 lutego, na próbie 57 tys. osób. Wiek respondentów wahał się pomiędzy 15-35 lat. Badanie obejmuje 27 państw członkowskich UE, jak również Norwegię, Islandię, Chorwację i Turcję.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Młodzi Europejczycy chcą pracować za granicą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.