"Mołdawskie wino dobre do malowania płotów"

"Mołdawskie wino dobre do malowania płotów"
Kolekcja win Władimira Putina przechowywana w podziemnej winiarni Cricova w Mołdawii (fot. Hans Poldoja/flickr.com)
9 lat temu
PAP / apd

Rosja zakazała sprzedaży dziesiątek tysięcy butelek mołdawskiego wina - poinformował we wtorek w radiu Echo Moskwy główny lekarz sanitarny Rosji Giennadij Oniszczenko.

Oniszczenko nie wykluczył całkowitego zakazu sprzedaży mołdawskiego wina. Na razie nie dopuszczono na rynek od 30 czerwca 40 transportów liczących w sumie 170 tys. butelek. Jako powód Oniszczenko podał zastrzeżenia dotyczące jakości wina, które nadaje się do "malowania płotów", ale jego picie jest niebezpieczne z powodu toksycznych składników.

Krytycy władz kremlowskich podejrzewają jednak, że prawdziwym powodem zakazu jest irytacja z powodu niedawnego dekretu prezydenta Mołdawii Hihaia Shimpu ustanawiającego 28 czerwca Dniem Sowieckiej Okupacji.

"Niebezpieczne składniki pojawiają się dokładnie w chwili, gdy rozpoczyna się spór polityczny, a znikają w tej samej sekundzie, gdy się on kończy" - powiedział w Echu Moskwy komentator polityczny Matwiej Ganapolskij.

Rosja wprowadziła już całkowity zakaz sprzedaży mołdawskiego wina w 2006 r., gdy władze Mołdawii zwróciły się ku Zachodowi.

Przemysł winiarski dostarcza około 1/5 PKB Mołdawii i przypada na niego 28-30 proc. eksportu. Około 20 proc. mołdawskiego wina trafia do Rosji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Mołdawskie wino dobre do malowania płotów"
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

"Mołdawskie wino dobre do malowania płotów"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.