"Morsy" w Europie świętują Nowy Rok

"Morsy" w Europie świętują Nowy Rok
(fot. PAP/EPA/BRAM VAN DER BIEZEN)
PAP / mh

Aby uczcić Nowy Rok, prawie 50 tys. Holendrów zanurzyło się w czwartek w lodowatym Morzu Północnym. Na noworoczną kąpiel w zimnej wodzie zdecydowały się też tysiące Europejczyków - pisze agencja AFP.

W Hadze, najpopularniejszym miejscu w Holandii, gdzie "morsy" spotykają się z okazji Nowego Roku, 10 tys. osób o godz. 12 wbiegło do mającej 7 st. Celsjusza wody. Wcześniej ogrzali się przy dźwiękach popularnej muzyki.
Temperatura powietrza wynosiła 4 st. Celsjusza, ale z powodu silnego wiatru odczuwalna była bliska minus 1 st. Celsjusza - poinformowali organizatorzy.
30-letni Martijn powiedział agencji AFP, że w tradycyjnej noworocznej kąpieli bierze udział już 14. raz. "To prawdziwa tradycja, pozwala rozpocząć rok w świetny sposób i natychmiast zacząć realizować noworoczne postanowienia" - dodał.
Tradycja zanurzania się w wodzie w Nowy Rok w Holandii sięga 1960 roku, gdy kilka osób po raz pierwszy podjęło to wyzwanie. Z każdym rokiem amatorów zimnych kąpieli przybywało.
Noworoczna kąpiel przyciąga tłumy "morsów" także w innych krajach. W Genewie, na zachodzie Szwajcarii, ok. 50 osób wykąpało się w Jeziorze Genewskim. W Rzymie nurkowano w Tybrze. W Irlandii Północnej, a także we Francji, wiele osób, które odważyły się wejść do zimnej wody, było przebranych za superbohaterów, Obelixa czy Świętego Mikołaja.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Morsy" w Europie świętują Nowy Rok
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.