Muzułmańscy uczeni: terroryzm jest sprzeczny z dżihadem

Muzułmańscy uczeni: terroryzm jest sprzeczny z dżihadem
(fot. hikrcn / Shutterstock.com)
maroc.ma / strefa-islam.pl / kw

Wyższa Rada Uczonych w Islamie Królestwa Maroka wydała specjalny dekret religijny (fatwę), w którym stwierdza, że islam potępia terror, agresję i masakrowanie niewinnych.

Wyższa Rada Ulemów Maroka w fatwie potępiła zamachy w Paryżu oraz masakrę wielu niewinnych ludzi. Fatwa potępia również wykorzystanie religii islamu i dżihadu przez terrorystów. Islam, jak wskazują ulemowie, formalnie zakazuje terroryzmu i agresji.

Ta interpretacja opiera się na dwóch wersetach Koranu: "lecz nie bądźcie najeźdźcami. Zaprawdę; Bóg nie miłuje najeźdźców!" (2:190) oraz "Ten, kto zabił człowieka, który nie popełnił zabójstwa i nie szerzył zgorszenia na ziemi, czyni tak, jakby zabił wszystkich ludzi" (5:32, oba fragmenty w tłum. J. Bielawskiego).

W fatwie znajdują się również wskazania, jak wygląda prawdziwy, uzasadniony dżihad:

1. Dżihad przeciwko sobie samemu (poprzez edukację, oczyszczenie duszy i przygotowanie jej do podjęcia odpowiedzialności)

2. Dżihad umysłowy (poprzez kształtowanie ducha, by służyć interesom ludzkości)

3. Dżihad realizowany poprzez pisanie (publikowanie użytecznych tekstów, np. wychowawczych i zwalczających fałszywe oskarżenia wobec islamu i muzułmanów)

4. Dżihad realizowany poprzez pieniądze (hojne wydatki na dobre rzeczy, przyczyniające się do rozwoju społeczno-gospodarczego)

Ulemowie wskazali również, że dżihad z użyciem broni (dżihad zbrojny) może być zastosowany tylko w skrajnych przypadkach - np. gdy muzułmanie zostali zaatakowani przez swoich wrogów, a wszystkie środki pokojowe zostały już wyczerpane.

Takiego dżihadu nie mogą jednak realizować na własną rękę - fatwa wskazuje, że ogłoszenie dżihadu jako świętej wojny, należy wyłącznie do jurysdykcji Wielkiego Imama. Islam nie zezwala, aby żadna osoba prywatna lub grupa zadeklarowała dżihad.

Celem wydania fatwy było pragnienie zachowania spójności i jedności wspólnoty muzułmanów (Ummy).

Chcesz dowiedzieć się więcej o dżihadzie? Pisaliśmy już o tym jakiś czas temu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Muzułmańscy uczeni: terroryzm jest sprzeczny z dżihadem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.