Myśliwiec naruszył przestrzeń powietrzną Syrii?

Myśliwiec naruszył przestrzeń powietrzną Syrii?
(fot. EPA/STRINGER l)
AFP / Reuters/ PAP / slo

Prezydent Turcji Abdullah Gul powiedział w sobotę, że zestrzelenie przez Syrię tureckiego samolotu wojskowego nie zostanie zignorowane. Przyznał jednak, że z powodu dużej prędkości maszyna mogła tymczasowo naruszyć przestrzeń powietrzną Syrii.

- Często zdarza się, że na chwilę samoloty przekraczają granice", co nie świadczy o "złych zamiarach" - powiedział szef państwa, cytowany przez agencję Anatolia. - Jest to niezamierzone i może do tego dochodzić ze względu na prędkość samolotu - dodał.

Turecki prezydent zaznaczył, że zignorowanie piątkowego incydentu "nie jest możliwe i zrobione zostanie to, co niezbędne". Wcześniej biuro prasowe premiera Recepa Tayyipa Erdogana oświadczyło, że incydent spotka się ze "zdecydowaną odpowiedzią" Turcji po wyjaśnieniu wszystkich okoliczności.

Potwierdzając w nocy z piątku na sobotę zestrzelenie samolotu, syryjskie dowództwo wojskowe poinformowało, że znajdował się on w przestrzeni powietrznej Syrii i nad jej wodami terytorialnymi.

DEON.PL POLECA

Stosunki między Syrią i Turcją, niegdyś bliskimi sojusznikami, znacznie pogorszyły się po wybuchu w Syrii powstania przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi w marcu 2011 r. Analitycy obawiają się, że incydent z samolotem może doprowadzić do poważnego kryzysu między Ankarą i Damaszkiem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Myśliwiec naruszył przestrzeń powietrzną Syrii?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.