Na Harvardzie rozdano nagrody Ig Nobel

Na Harvardzie rozdano nagrody Ig Nobel
Na Harvardzie rozdano nagrody Ig Nobel (fot. improbable.com/ig2009)
PAP / ad

W czwartek na amerykańskim uniwersytecie Harvarda rozdano nagrody Ig Nobel, przyznawane za badania, które najpierw prowokują do śmiechu, a później do zastanowienia.

W dziedzinie inżynierii: Karina Acevedo-Whitehouse i Agnes Rocha-Gosselin z Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego w Wielkiej Brytanii oraz Diane Gendron z Instituto Politecnico Nacional w Baja California Sur w Meksyku, za opracowanie metody pobierania próbek smarków wielorybów przy użyciu zdalnie sterowanego helikoptera. W uroczystości brały udział: Karina Acevedo-Whitehouse, Agnes Rocha-Gosselin i Diane Gendron.

DEON.PL POLECA

 

 

W dziedzinie medycyny: Simon Rietveld z Uniwersytetu w Amsterdamie w Holandii i Ilja van Beest z Uniwersytetu w Tilburgu w Holandii, za odkrycie, że objawy astmy można leczyć jazdą na kolejce górskiej. W ceremonii uczestniczyli Simon Rietveld i Ilja van Beest.

W dziedzinie planowania transportu: Toshiyuki Nakagaki, Atsushi Tero, Seiji Takagi, Tetsu Saigusa, Kentaro Ito, Kenji Yumiki, Ryo Kobayashi z Japonii oraz Dan Bebber, Mark Fricker z Wielkiej Brytanii za użycie porostów do opracowania optymalnego rozmieszczenia torów kolejowych. Na uroczystości obecni byli: Toshiyuki Nakagaki, Kentaro Ito, Atsushi Tero, Mark Fricker, Dan Bebber.

W dziedzinie fizyki: Lianne Parkin, Sheila Williams i Patricia Priest z Uniwersytetu w Otago w Nowej Zelandii za wykazanie, że kiedy zimą chodniki są oblodzone, to ludzie ślizgają się na nich i upadają o wiele rzadziej, jeśli mają skarpety założone na buty. Na ceremonii była obecna Lianne Parkin.

Nagroda pokojowa: Richard Stephens, John Atkins, i Andrew Kingston z Uniwersytetu Keele w Wielkiej Brytanii za potwierdzenie powszechnego przekonania, że przeklinanie łagodzi ból. Na uroczystości był Richard Stephens.

DEON.PL POLECA


W dziedzinie zdrowia publicznego: Manuel Barbeito, Charles Mathews i Larry Taylor z Urzędu ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Fort Detrick w Maryland w USA za wykazanie, że zarazki lgną do naukowców z zarostem. Manuel S. Barbeito z powodów zdrowotnych nie mógł przyjechać, nagrodę odebrał jego przedstawiciel.

W dziedzinie ekonomii: Zarządy i rady nadzorcze instytucji finansowych: Goldman Sachs, AIG, Lehman Brothers, Bear Stearns, Merrill Lynch i Magnetar za stworzenie i upowszechnienie nowych sposobów inwestowania pieniędzy - takich, które pozwalają zmaksymalizować zysk i zminimalizować ryzyko dla światowej gospodarki (a raczej dla jej bardzo małej części). Przedstawiciele tych instytucji nie zjawili się na uroczystości.

W dziedzinie chemii: Eric Adams z MIT, Scott Socolofsky z Uniwersytetu A&M w Teksasie, Stephen Masutani z Uniwersytetu Hawajskiego oraz firma BP (British Petroleum) za obalenie powszechnego przekonania, że olej i woda się nie mieszają. Nagrodę odebrali: Eric Adams, Scott Socolofsky i Stephen Masutani, przedstawiciela BP nie było.

W dziedzinie zarządzania: Alessandro Pluchino, Andrea Rapisarda i Cesare Garofalo z Uniwersytetu w Katanii we Włoszech za matematyczne wykazanie, że korporacje działałyby wydajniej, gdyby losowo awansowały swoich pracowników. Obecni byli: Alessandro Pluchino, Andrea Rapisarda i Cesare Garofalo.

W dziedzinie biologii: Libiao Zhang, Min Tan, Guangjian Zhu, Jianping Ye, Tiyu Hong, Shanyi Zhou i Shuyi Zhang z Chin oraz Gareth Jones z Uniwersytetu w Bristolu w Wielkiej Brytanii za naukowe udokumentowanie przypadków seksu oralnego u owocożernych nietoperzy. W ceremonii uczestniczył Gareth Jones.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na Harvardzie rozdano nagrody Ig Nobel
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.