Na Lesbos usuwanie szkód po trzęsieniu ziemi

Na Lesbos usuwanie szkód po trzęsieniu ziemi
(fot. PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU)
PAP / sz

Na greckiej wyspie Lesbos trwa we wtorek usuwanie szkód wywołanych przez poniedziałkowe trzęsienie ziemi, w wyniku którego zginęła kobieta a rannych zostało co najmniej 15 osób. Najbardziej ucierpiała wieś Wrisa na południu wyspy.

Wstrząsy były odczuwalne m.in. w Atenach i Stambule, ale największe zniszczenia odnotowano w miejscowości Wrisa. Według władz większość domów z kamienia znajdujących się w tej tradycyjnej wsi zawaliła się lub została uszkodzona. Kilka godzin po trzęsieniu ekipy ratunkowe znalazły pod gruzami zwłoki 43-letniej kobiety.

- 70-80 proc. domów zawaliło się  - powiedział przedstawiciel rządu Grecji Nikos Toskas, dodając, że zniszczenia są widoczne w całej wsi. "Na szczęście w innych wsiach zniszczenia są minimalne" - dodał. Według władz większość uszkodzonych budynków powinna zostać zburzona ze względu na możliwe wstrząsy wtórne.

We wtorek w szpitalach pozostawały dwie osoby. Nie ma informacji o zniszczeniach lub ofiarach w obozach na północy i wschodzie Lesbos, gdzie przebywa obecnie ok. 4 tys. migrantów i uchodźców.

DEON.PL POLECA

Według amerykańskich służb geologicznych (USGS) epicentrum trzęsienia o magnitudzie 6,3 znajdowało się na Morzu Egejskim, ok. 11 km na południe od Lesbos; odnotowano wiele wstrząsów wtórnych. Grecki instytut geodynamiczny podał magnitudę 6,1 i twierdzi, że hipocentrum znajdowało się na głębokości 10 km.

Do trzęsienia ziemi doszło między Lesbos a Chios - inną grecką wyspą, gdzie odnotowano niewielkie szkody.

W Turcji i Grecji często dochodzi do trzęsień ziemi. Od początku roku egejskie wybrzeże Turcji nawiedziło kilka wstrząsów o magnitudzie od 5 do 5,5 przypominając o tragicznych trzęsieniach z ostatnich lat. W 1999 roku dwa silne wstrząsy o magnitudzie ponad 7 zniszczyły gęsto zaludnione i uprzemysłowione obszary na północnym zachodzie kraju, głównie w Stambule. Zginęło 20 tys. ludzi. Miesiąc później wstrząsy o sile 5,9 zabiły 143 osoby w Atenach i na północny zachód od stolicy Grecji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na Lesbos usuwanie szkód po trzęsieniu ziemi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.