Na pomoc dla Nepalu USA przeznaczą 10 mln dol.

Na pomoc dla Nepalu USA przeznaczą 10 mln dol.
(fot. EPA/ABIR ABDULLAH)
PAP / psd

Pomoc finansowa USA dla Nepalu i ofiar sobotniego trzęsienia ziemi wyniesie w sumie 10 mln dol. - poinformował w poniedziałek szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry.

Kerry wyjaśnił też, że po pierwszym milionie dolarów przeznaczonym w sobotę na pomoc dla Nepalu, Waszyngton właśnie odblokował kolejne 9 mln dol.

Już w sobotę amerykańska agencja pomocowa USAID poinformowała, że USA wyślą do Nepalu ekipę ratunkową oraz uruchomiły pierwszą transzę pomocy finansowej w wysokości 1 mln dol.

"Pieniądze te zostaną wykorzystane w nadchodzących dniach na najpilniejsze priorytety, czyli ocalanie ludzkiego życia w ramach operacji poszukiwania i ratowania ofiar, a także na tymczasowe schronienia, dostarczanie wody pitnej i inne konieczne formy pomocy" - poinformował USAID w komunikacie.

DEON.PL POLECA

Biały Dom podał, że rozwój sytuacji w Nepalu śledzi prezydent Barack Obama.

Wstrząs o sile 7,9 w skali Richtera nastąpił przed południem czasu lokalnego, jego epicentrum znajdowało się 80 km na wschód od miasta Pokhara w środkowej części kraju - podały amerykańskie służby geologiczne USGS. Około pół godziny później wystąpił kolejny wstrząs o sile 6,6. Nastąpiło także kilkanaście kolejnych, już słabszych wstrząsów.

Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w Nepalu od 81 lat. Najnowszy bilans ofiar śmiertelnych to ponad 4 tys., rannych jest ponad 7,5 tys. ludzi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Na pomoc dla Nepalu USA przeznaczą 10 mln dol.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.