Nacisk na realizację porozumienia z Mińska

Nacisk na realizację porozumienia z Mińska
( fot. PAP/EPA/WOLFGANG KUMM )
PAP / es

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande opowiedzieli się we wtorek w Berlinie po raz kolejny za pełną realizacją przez wszystkie strony konfliktu na Ukrainie podpisanego w lutym porozumienia z Mińska.

Po spotkaniu z Hollande'em w Berlinie Merkel oceniła, że w procesie wdrażania umowy dostrzegalne są "niewielkie sukcesy". Należy uczynić wszystko co możliwe, by porozumienie było przestrzegane. Hollande ostrzegł przed grą na zwłokę w realizacji porozumienia.

Sytuacja na Ukrainie będzie jednym z tematów rozpoczynającego się w czwartek szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze.

Prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves mówił na początku tygodnia, że porozumienie z Mińska, przewidujące między innymi zawieszenie broni, nie przyniosło poprawy sytuacji. Jak zaznaczył, w Donbasie codziennie dochodzi do wymiany ognia między prorosyjskimi separatystami a siłami rządu Ukrainy.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko apelował w zeszłym tygodniu do UE o jasną perspektywę europejską dla państw Partnerstwa Wschodniego oraz silniejszą koordynację działań między Brukselą i Waszyngtonem w sprawie rozwiązania konfliktu na wschodzie jego kraju.

DEON.PL POLECA

Bliski współpracownik Merkel powiedział dziennikarzom w Berlinie, że Partnerstwo Wschodnie nie jest próbą odizolowania krajów Europy Wschodniej od Rosji ani "instrumentem polityki rozszerzania UE na Wschód". "Nie mówimy tym krajom albo (UE)- albo (Rosja)" - podkreślił. Pragnący zachować anonimowość urzędnik wyjaśnił, że UE "przyjęła do wiadomości gotowość Ukrainy do zbliżenia, jednak obecnie nie nadszedł jeszcze czas na składanie obietnic".

Współpracownik urzędu kanclerskiego powiedział, że trójstronne rozmowy między KE, Ukrainą i Rosją w kwestii części gospodarczej umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą są w toku i przebiegają w konstruktywnej atmosferze. Ich celem jest wyjaśnienie zastrzeżeń Moskwy wobec skutków ekonomicznych umowy. UE nie pozwoli jednak na przeciąganie rozmów w nieskończoność, a umowa wejdzie w życie od 2016 roku - podkreśliło źródło.

Porozumienie z Mińska zawarte zostało w połowie lutego w stolicy Białorusi w obecności Merkel i Hollande'a. Przewiduje rozejm, wycofanie ciężkiego sprzętu wojskowego, odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad własną granicą z Rosją, pomoc humanitarną dla ludności, a także przeprowadzenie zgodnie z prawem ukraińskim wyborów na terenach będących obecnie pod kontrolą prorosyjskich separatystów. Kijów zobowiązał się do zapewnienia Donbasowi większej autonomii. Separatyści i władze w Kijowie oskarżają się wzajemnie o łamanie porozumienia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nacisk na realizację porozumienia z Mińska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.