Najmniejszy na świecie stymulator serca wszczepiony w Małopolsce

Najmniejszy na świecie stymulator serca wszczepiony w Małopolsce
Fot. Piron Guillaume / Unsplash
6 miesięcy temu
PAP/kb

W Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii w Oświęcimiu wszczepiono pacjentce najmniejszy na świecie stymulator serca. Urządzenie to jest wielkości paznokcia.

W piątek o tym wydarzeniu poinformowało starostwo oświęcimskie. Według kardiolog dr Agnieszki Czunko jest to skok technologiczny w miniaturyzacji urządzeń kardiologicznych.

- Urządzenie wszczepia się bezpośrednio do prawej komory serca. Nie trzeba przy tym otwierać klatki piersiowej; wystarczy niewielkie nacięcie w żyle udowej. Rozrusznik jest 10 razy mniejszy od standardowego. Waży mniej niż 2 gramy i bardziej przypomina kapsułkę leku niż układ stymulujący. System Micra można zastosować u każdego, ale jest jedynym ratunkiem dla osób bez tradycyjnego dostępu naczyniowego lub po przebytych powikłaniach infekcyjnych – powiedziała dr Czunko.

Jak podkreśliła, wielką zaletą wynalazku jest, że skutecznie stymuluje serce bez konieczności implantacji elektrod. - To sprawia, że ryzyko ewentualnych powikłań jest mniejsze o prawie 50 proc., a mikroskopijnej wielkości bateria pozwala działać urządzeniu do 12 lat – dodała.

Urządzenie ocenił także ordynator oddziału kardiologicznego GVM Carint w Oświęcimiu Witold Żmuda, który twierdzi, że stymulator nie może być stosowany we wszystkich przypadkach. - Stymulator Micra nie jest urządzeniem, które na dzień dzisiejszy może w pełni zastąpić stymulatory tradycyjne. Stosuje się go w ściśle określonych wskazaniach, jak u naszej pacjentki, z powodu niedrożności układu żylnego - wyjaśnił.

Źródło: PAP/kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Ulrich Filler
24,90 zł

Jesteśmy spragnieni szczęścia, poczucia bezpieczeństwa i pokoju. Tęsknimy za prawdziwą miłością i akceptacją, chcemy wyzwolić się od zgorzknienia i zakłamania. Naprzeciw naszej tęsknoty staje inna, większa: pragnienie Boga, chcącego obdarować nas miłosierdziem, radością, odkupieniem i...

Skomentuj artykuł

Najmniejszy na świecie stymulator serca wszczepiony w Małopolsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.