NATO rozważa przystąpienie do koalicji walczącej z IS

NATO rozważa przystąpienie do koalicji walczącej z IS
(fot. shutterstock.com)
PAP / psd

NATO, które do tej pory nie chciało bezpośrednio uczestniczyć w działaniach koalicji walczącej z Państwem Islamskim (IS), "analizuje możliwość" przyłączenia się do niej - oświadczył w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli szef Pentagonu Ash Carter.

"Dzięki przywództwu sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga analizujemy możliwość przyłączenia się NATO do koalicji w pełni jako członek" - powiedział Carter.

"Jako nowy członek (koalicji) NATO wniesie swe unikalne możliwości", a także swoje doświadczenie w szkoleniu sił na ziemi oraz w stabilizowaniu sytuacji po konflikcie - mówił minister obrony USA, cytowany przez AFP.

Sprecyzował, że sojusznicy "w najbliższych dniach i tygodniach" będą rozmawiali na temat "właściwej roli", jaką NATO może odgrywać w ramach koalicji, która od ponad 18 miesięcy dokonuje ataków z powietrza na dżihadystów w Syrii i Iraku.

Szef Pentagonu wypowiedział się po spotkaniu w kwaterze głównej NATO w Brukseli ze swymi odpowiednikami z 49 państw zaangażowanych w działania w Syrii.

Wcześniej tego dnia szef NATO poinformował, że ministrowie obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego zgodzili się na wykorzystanie należących do NATO samolotów systemu wczesnego ostrzegania i kontroli AWACS do wsparcia międzynarodowej koalicji walczącej z IS.

Według Stoltenberga NATO zapewni w ten sposób praktyczne wsparcie koalicji, umożliwiając jej intensyfikację nalotów na cele IS.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

NATO rozważa przystąpienie do koalicji walczącej z IS
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.