Netanjahu do Irańczyków: jesteśmy waszymi przyjaciółmi

Netanjahu do Irańczyków: jesteśmy waszymi przyjaciółmi
(fot. shutterstock.com)
PAP / psd

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wystosował do Irańczyków pojednawcze przesłanie, w którym podkreśla, że jego kraj jest ich przyjacielem, a nie wrogiem. Wyraża im też współczucie z racji "tyranii" irańskich władz - pisze w sobotę agencja Associated Press.

Na wideo zamieszczonym na swym profilu na Facebooku premier Netanjahu zwraca się do Irańczyków po angielsku, a nagranie jest opatrzone tłumaczeniem w języku farsi.

Netanjahu informuje, że wkrótce będzie rozmawiał z nowym prezydentem USA Donaldem Trumpem o tym, jak przeciwstawić się zagrożeniu ze strony irańskiego reżimu, który nawołuje do zniszczenia Izraela; jednocześnie zaznacza, że czyni rozróżnienie między reżimem a narodem irańskim.

"Macie historię, z której możecie być dumni. Macie bogatą kulturę. Tragiczne jest to, że jesteście w kajdanach teokratycznej tyranii" - oświadczył Netanjahu.

DEON.PL POLECA

AFP przypomina o prowadzonej przez izraelskiego premiera intensywnej kampanii przeciwko porozumieniu z 2015 roku między sześcioma mocarstwami a Iranem, które zakłada ograniczenie programu nuklearnego tego kraju. Iran zobowiązał się zrezygnować z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na niego przez Zachód.

Jeszcze przed zajęciem fotela w Białym Domu Donald Trump powiedział w niedawnym wywiadzie dla brytyjskiego "Timesa" i niemieckiego "Bilda", że umowa z Iranem jest jednym z najgorszych porozumień. Trump nazywał ją "katastrofalną" już w trakcie kampanii wyborczej i groził renegocjacją jej zapisów.

Społeczność międzynarodowa, w tym i najzagorzalsi przeciwnicy Iranu, jak Izrael czy Arabia Saudyjska, przyznają jednak, że władze w Teheranie na razie przestrzegają zasad zawartego porozumienia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Netanjahu do Irańczyków: jesteśmy waszymi przyjaciółmi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.