Nie ma kontaktu z samolotem z Burkina Faso

Nie ma kontaktu z samolotem z Burkina Faso
(fot. EPA/SWIFTAIR)
PAP / kn

Algierskie linie lotnicze Air Algerie w nocy ze środy na czwartek utraciły kontakt ze swoim samolotem pasażerskim, który leciał z Wagadugu w Burkina Faso do Algieru. Na pokładzie maszyny było 110 pasażerów z różnych krajów i sześciu członków załogi.

Według algierskiej agencji prasowej APS samolot zniknął z radarów około 50 minut po starcie. Według źródła w liniach Air Algierie stało się to, gdy maszyna leciała nad północną częścią Mali.
"Zgodnie z procedurami linie Air Algerie uruchomiły plan awaryjny" - napisała APS. Algierski przewoźnik cztery razy w tygodniu lata do Wagadugu.
Hiszpańskie prywatne linie lotnicze Swiftair, które wyczarterowały samolot liniom Air Algerie, potwierdziły, że nie mają kontaktu z maszyną typu McDonnell Douglas MD-83. Wcześniej przedstawiciel algierskich władz powiedział, że zaginiona maszyna to Airbus A320.
Swiftair napisał na swojej stronie internetowej, że samolot odleciał z Burkina Faso o godz. 1.17 lokalnego czasu (godz. 3.17 czasu polskiego) i miał wylądować w Algierze o godz. 5.10 lokalnego czasu (godz. 6.10 czasu polskiego), ale nie dotarł do celu podróży. Oznacza to, że informacje o zaginięciu samolotu ujawniono kilka godzin po fakcie.
Według źródła w algierskich liniach lotniczych kontakt z maszyną utracono w malijskiej przestrzeni powietrznej, blisko granicy z Algierią. 
"Samolot znajdował się niedaleko algierskiej granicy, gdy zwróciliśmy się do załogi, by zmieniła kurs z powodu słabej widoczności oraz w celu uniknięcia kolizji z innym samolotem lecącym na trasie Algier-Bamako" - powiedziało źródło. "Po tej zmianie kursu straciliśmy sygnał" - twierdzi źródło.
W Mali trwa międzynarodowa interwencja wojskowa i sytuacja na północy tego kraju nadal jest niestabilna. Przez kilka miesięcy w 2012 roku zbrojne ugrupowania dżihadystyczne okupowały północne Mali.
Według przedstawiciela francuskich władz, na którego powołuje się agencja AP, jest mało prawdopodobne, by bojownicy w Mali posiadali broń, umożliwiającą zestrzelenie samolotu.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nie ma kontaktu z samolotem z Burkina Faso
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.