"Nie udostępnimy zdjęć zabitego bin Ladena"

"Nie udostępnimy zdjęć zabitego bin Ladena"
Prezydent zgodził się z argumentami, że opublikowanie drastycznych zdjęć może podsycić nastroje gniewu i odwetu wśród ekstremistów muzułmańskich. (fot. EPA/Bagus Indahono)
9 lat temu
PAP / drr

Zdjęcia martwego Osamy bin Ladena nie zostaną udostępnione opinii publicznej - postanowił w środę prezydent USA Barack Obama. Jego decyzję krytykuje część opozycji.

Obama zakomunikował ją w wywiadzie dla telewizji CBS. Prezydent zgodził się z argumentami, że opublikowanie drastycznych zdjęć może podsycić nastroje gniewu i odwetu wśród ekstremistów muzułmańskich.

Na zdjęciach - jak poinformowali politycy z Kongresu, którym je pokazano - widać głowę bin Ladena z otwartą raną po kuli i m.in. fragmenty mózgu terrorysty. Jedno oko pozostaje otwarte, w miejscu drugiego jest tylko dziura od kuli.

Dyrektor CIA Leon Panetta mówił we wtorek, że zdjęcia "zostaną w końcu pokazane" opinii. CIA kierowała akcją w Pakistanie.

Przeciwko udostępnieniu fotografii mediom wystąpili jednak: sekretarz stanu Hillary Clinton i szef Pentagonu Robert Gates. Argumentowali oni, że niemal wszyscy na świecie wierzą, że bin Laden nie żyje. Wątpliwości mają tylko najbardziej zagorzali sympatycy szefa Al-Kaidy, których nawet zdjęcia jego zwłok mogą nie przekonać.

Przeciwko publikacji zdjęć wystąpił w środę także republikański przewodniczący Komisji ds. Wywiadu Izby Reprezentantów Mike Rogers.

"Ryzyko dla wojsk amerykańskich za granicą przewyższa tutaj ewentualne korzyści. Zwolennicy teorii spiskowych na świecie będą po prostu mówić, że zdjęcia są sfabrykowane" - powiedział kongresman.

Niektórzy konserwatywni komentatorzy wykorzystują jednak decyzję Obamy do jego krytyki. Powołują się na zasadę przejrzystości działania rządu i krytykują "nadmierne" - ich zdaniem - liczenie się administracji z wrażliwością muzułmanów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Nie udostępnimy zdjęć zabitego bin Ladena"
Komentarze (1)
Bogusław Płoszajczak
Bogusław Płoszajczak
4 maja 2011, 18:40
 Co by nie powiedzieć to Osama bin Laden jest wciąż na szczycie piramidy zainteresowania publiczności. Terroryzm jest nagłaśniany. Czy to na pewno jest w interesie społecznym? W interes mediów nie watpię.

Skomentuj artykuł

"Nie udostępnimy zdjęć zabitego bin Ladena"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.