Nie żyje autorka bestsellerowych powieści Hilary Mantel. Była dwukrotną laureatką nagrody Bookera

Nie żyje autorka bestsellerowych powieści Hilary Mantel. Była dwukrotną laureatką nagrody Bookera
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

W wieku 70 lat zmarła Hilary Mantel, brytyjska pisarka, autorka powieści historycznych, dwukrotna laureatka nagrody Bookera - przekazał w piątek jej wydawca. Jej najbardziej znane dzieło, trylogię o losach Thomasa Cromwella, przetłumaczono na 41 języków.

"Jesteśmy zrozpaczeni z powodu śmierci naszej ukochanej autorki, damy Hilary Mantel. Nasze myśli są z jej przyjaciółmi i rodziną, zwłaszcza z jej mężem, Geraldem. To druzgocąca strata i możemy być tylko wdzięczni, że zostawiła nas z tak wspaniałym dorobkiem" - przekazało wydawnictwo Fourth Estate, dodając, że pisarka zmarła "nagle, ale spokojnie" w czwartek, w otoczeniu rodziny i przyjaciół.

Kim była Hilary Mantel?

Mantel zdobyła światową sławę trylogią "W komnatach Wolf Hall" (2009), "Na szafocie" (2012) oraz "Lustro i światło" (2020), która opowiada o drodze Cromwella do wpływów na dworze króla Henryka VIII, a następnie jego upadku. Za pierwszą i drugą część tej serii otrzymała nagrodę Bookera, stając się tym samym pierwszą kobietą i czwartą osobą wyróżnioną tą najbardziej prestiżową brytyjską nagrodą literacką dwa razy. "Lustro i światło" - jej ostatnia powieść - było do tej nagrody nominowane.

Trylogia została przetłumaczona na 41 języków, w tym na polski, a jej łączna sprzedaż przekroczyła 5 mln egzemplarzy.

Mantel napisała łącznie 12 powieści i dwa zbiory opowiadań. Oprócz trylogii opowiadającej o Cromwellu, po polsku wydane zostały także jej powieści "Kogo śmierć nie sięgnie" (1992) i "Zmiana klimatu" (1994) oraz zbiór opowiadań "Zamach na Margaret Thatcher" (2014).

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nie żyje autorka bestsellerowych powieści Hilary Mantel. Była dwukrotną laureatką nagrody Bookera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.