Niemcy: Biskup Margot Kaessmann ustępuje

Niemcy: Biskup Margot Kaessmann ustępuje
Margot Kaessmann, rozwiedziona matka czworga dzieci, była pierwszą kobietą na czele Kościoła ewangelickiego w Niemczech (fot. PAP/EPA/RALF HIRSCHBERGER)
PAP / zylka

Biskup Margot Kaessmann składa funkcję przewodniczącej Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech – zapowiadają w środę niemieckie media. Dzień wcześniej ujawniono, że Kaessmann została przyłapana na prowadzeniu samochodu po pijanemu.

Zapowiadając dymisję Kaessmann, agencja dpa powołuje się na koła kościelne, które potwierdziły informacje na ten temat, przekazywane przez różne media. Późnym popołudniem pani biskup ma wystąpić z publicznym oświadczeniem.

51-letnia Kaessmann prowadziła w niedzielę wieczorem swój służbowy samochód w Hanowerze. Została zatrzymana do kontroli, ponieważ przejechała skrzyżowanie na czerwonym świetle. Policjanci wyczuli u niej alkohol. Alkomat wykazał 1,3 promila, ale przeprowadzone następnie badanie krwi dało wyższy wynik – 1,54 promila.

Przeciwko Kaessmann wszczęto postępowanie karne. Pani biskup grozi odebranie prawa jazdy na rok i grzywna wysokości miesięcznych zarobków. Nie jest też wykluczone, że ubiegając się po roku ponownie o prawo jazdy, będzie się musiała poddać specjalnym testom psychologicznym.

Biskup Kaessmann powiedziała gazecie "Bild", że popełniła fatalny błąd, zwłaszcza iż ma świadomość, jak niebezpieczne i nieodpowiedzialne jest siadanie za kierownicą po wypiciu alkoholu.

Rada Kościoła Ewangelickiego w Niemczech w środę rano wyraziła Kaessmann swe zaufanie, pozostawiając zarazem samej pani biskup decyzję w sprawie jej przyszłości.

Margot Kaessmann, rozwiedziona matka czworga dzieci, została w październiku 2009 roku pierwszą kobietą na czele Kościoła ewangelickiego w Niemczech. Objęła tę godność po 67-letnim berlińskim biskupie Wolfgangu Huberze, który przeszedł na emeryturę.

Kościół Ewangelicki w Niemczech jest wspólnotą 22 krajowych Kościołów luterańskich, reformowanych i zjednoczonych, zrzeszających ponad 25 milionów wiernych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niemcy: Biskup Margot Kaessmann ustępuje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.