Niemcy: Minister finansów popiera pomoc dla Grecji

Niemcy: Minister finansów popiera pomoc dla Grecji
(fot. tjuel / foter / CC BY)
PAP / ak

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble zaapelował w środę do parlamentarzystów w Bundestagu o poparcie pakietu pomocy dla Grecji. Zarówno przeważająca większość koalicji rządowej, jak i część opozycji zamierza głosować za wnioskiem rządu.

- Decyzja o dalszej pomocy nie jest łatwa, jest kontrowersyjna - powiedział Schaeuble uzasadniając wniosek rządu o aprobatę dla trzyletniego programu pomocy w wysokości 86 mld euro. Jak przyznał, istnieje wiele argumentów ekonomicznych i politycznych przemawiających za pomocą i równie wiele argumentów przeciwko takiej pomocy.

Szef resortu finansów zaznaczył, że w greckim rządzie doszło do "zasadniczego zwrotu" w podejściu do współpracy z instytucjami zachodnimi. Jak przyznał, nie ma gwarancji, że wszystko zakończy się sukcesem, jednak niewykorzystanie szansy byłoby nieodpowiedzialne. Ostrzegł, że odrzucenie projektu oznaczać będzie izolację Niemiec w Europie. - Z pełnym przekonaniem proszę o głosowanie za (pomocą) - powiedział Schaeuble.

Schaeuble należał do niedawna to polityków nastawionych krytycznie do dalszej pomocy dla Aten. Podczas szczytu UE w lipcu zaproponował czasowe wyjście Grecji ze strefy euro jako alternatywę dla pomocy finansowej.

Wynik głosowania, które odbędzie się w południe, wydaje się być przesądzony, ponieważ za wnioskiem rządu zamierza głosować nie tylko przeważająca większość posłów koalicji rządowej CDU/CSU i SPD, lecz także opozycyjna partia Zieloni.

Podczas głosowania próbnego w klubie parlamentarnym CDU/CSU we wtorek wieczorem 56 chrześcijańskich demokratów głosowało przeciwko pomocy dla Grecji, a czterech wstrzymało się od głosu. Opozycja w partii rządzącej wobec własnego rządu nie przesądzi o wyniku głosowania, wpływa jednak niekorzystnie na wizerunek kanclerz Angeli Merkel.

Ministrowie finansów państw strefy euro zaakceptowali trzeci program pomocy dla Grecji w piątek. Trzyletni pakiet pomocowy będzie wart maksymalnie 86 mld euro.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niemcy: Minister finansów popiera pomoc dla Grecji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.