Niemcy. Opiekunki z zagranicy mają prawo do płacy minimalnej

Niemcy. Opiekunki z zagranicy mają prawo do płacy minimalnej
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Opiekunki i pomoce domowe z zagranicy, które przebywają w Niemczech, aby opiekować się seniorami w ich domach, mają prawo do płacy minimalnej, zdecydował Federalny Sąd Pracy w Erfurcie - informuje w czwartek agencja dpa.

Płaca minimalna obowiązuje również za dyżury, podczas których opiekunowie, głównie kobiety, z których większość pochodzi z Europy Wschodniej, świadczą opiekę na żądanie - orzekli najwyżsi sędziowie pracy w Niemczech.

- Za czas dyżuru należy się również wynagrodzenie w wysokości pełnej płacy minimalnej - powiedział na rozprawie sędzia przewodniczący Ruediger Linck.

Precedens w Federalnym Sądzie Pracy został ustanowiony za sprawą kobiety z Bułgarii, która wg jej własnych oświadczeń opiekowała się w swoim berlińskim mieszkaniu starszą osobą przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Jej umowa przewidywała czas pracy w wymiarze 30 godzin tygodniowo.

Powódka domaga się od swojego bułgarskiego pracodawcy zaległego wynagrodzenia zgodnie z niemiecką ustawą o płacy minimalnej. Przez siedem miesięcy domagała się zapłaty prawie 43 000 euro minus niecałe 7 000 euro netto już zapłacone.

Sędziowie federalni orzekli, że rzeczywista wysokość zaległego wynagrodzenia powinna zostać ponownie zbadana przez regionalny sąd pracy w Berlinie-Brandenburgii. Sprawę kobiety, która została zatrudniona jako „asystentka społeczna” w Bułgarii i skierowana do Niemiec w 2015 roku, skierowali z powrotem do Regionalnego Sądu Pracy.

Bułgarska pielęgniarka nie akceptowała faktu, że musiała pracować znacznie więcej podczas swojego zatrudnienia w Niemczech w latach 2015-2016 niż zostało to określone w jej bułgarskiej umowie o pracę. Poszła do sądu. Zarówno sąd pracy, jak i okręgowy sąd pracy w Berlinie orzekły, że bułgarska agencja musi jej zapłacić około 36 000 euro.

Sędziowie w dwóch niższych instancjach jednoznacznie stwierdzili: jeśli umowa nie zostanie dotrzymana, pomocnikowi przysługuje wynagrodzenie za przepracowane dodatkowo godziny.

Osoby zajmujące się opieką i związki zawodowe szacują, że w niemieckich gospodarstwach domowych jest kilkaset tysięcy zagranicznych opiekunów osób wymagających opieki. Ich warunki pracy są często niepewne.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Niemcy. Opiekunki z zagranicy mają prawo do płacy minimalnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.