Niemiecka prasa: przemiany polskich polityków

Niemiecka prasa: przemiany polskich polityków
Jarosław Kaczyński z 'bojowego rumaka" zamienił się w "gołąbka pokoju" (fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / wab

Metamorfoza Jarosława Kaczyńskiego "z rumaka bojowego w gołąbka pokoju" to tylko jedna z wielu przemian, jakie przeżywa obecnie Polska - pisze we wtorek niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Gazeta opisuje sobotnią konwencję wyborczą kandydata PiS na prezydenta, podczas której zaapelował on o solidarność z powodzianami w Polsce.

Jak ocenia dziennik, Kaczyński zrezygnował w sobotę nie tylko z ostrych słów, ale z jakiejkolwiek politycznej wypowiedzi, by nie odwracać uwagi opinii publicznej od najważniejszego - ojczyzny i zagrożenia ze strony powodzi.

Według "FAZ" od chwili katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem Polskę zalała fala emocjonalnego katharsis, "wyczerpująco celebrowanego oczyszczenia poprzez przerażenie".

"Najpierw objęła zmarłego prezydenta. Lech Kaczyński uchodził przed śmiercią za polityka pozbawionego szczęścia, ale jego dramatyczny koniec zapewnił mu grób na krakowskim Wzgórzu Wawelskim, w miejscu spoczynku świętych i narodowych bohaterów. Odżył stary polski "mit Chrystusa", zgodnie z którym narodowe katastrofy służą temu, by oczyścić naród, i stał się maksymą sztabów partyjnych, które przygotowują wyznaczone na 20 czerwca wybory następcy zmarłego prezydenta" - pisze "FAZ".

Zauważa, że od agresywnych tonów powstrzymuje się kandydat PO na prezydenta Bronisław Komorowski, a nawet "czołowy klown polityczny kraju" Janusz Palikot stał się innym człowiekiem.

"Ta fala przebudzenia nie ominęła Jarosława Kaczyńskiego. Jako przywódca partii, która swych wyborców tradycyjnie mobilizuje poprzez konflikty, stał się z jednej strony ikoną prawicy, ale z drugiej - według sondaży - najbardziej nielubianym politykiem w kraju. Gdy żył jego brat bliźniak Lech, przyjazny ojciec rodziny, nie stanowiło to problemu dla nietowarzyskiego i nieżonatego Jarosława Kaczyńskiego. Sam wziął na siebie rolę człowieka od trudnej roboty, "złego charakteru" w układzie władzy. I był zadowolony, gdy Lech, ten przyjazny, wygrywał wybory" - pisze niemiecki dziennik.

Jak dodaje, od chwili śmierci brata Jarosław Kaczyński "robi jednak wszystko, by rozjaśnić swój zachmurzony obraz". "Żaden polski polityk nie próbował bardziej zauważalnie niż on ucieleśnić toposu przemiany poprzez ból" - ocenia "FAZ".

Według gazety wydaje się, jakby "ziemia pochłonęła starego J.Kaczyńskiego".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niemiecka prasa: przemiany polskich polityków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.