Nigeria: dziesiątki zabitych w walkach dżihadystów z armią

Nigeria: dziesiątki zabitych w walkach dżihadystów z armią
(fot. Joshua Oluwagbemiga / Unsplash)
PAP / kk

W walkach między dżihadystami z grupy Zachodnioafrykańska Prowincja Państwa Islamskiego (ISWAP) a armią nigeryjską i czadyjską w Nigerii zginęło co najmniej 25 żołnierzy i ponad 40 bojowników islamistycznych - poinformowało w czwartek AFP.

Bojownicy ISWAP, ugrupowania powstałego w wyniku rozłamu w dżihadystycznym Boko Haram, pojawili się w okolicach bazy wojskowej w Badze w regionie Borno w północno-wschodniej części Nigerii przy granicy z Czadem w poniedziałek rano.

DEON.PL POLECA

W atakach przeprowadzonych przez dżihadystów zginęło od poniedziałku 20 nigeryjskich i pięciu czadyjskich żołnierzy, a wojsko zabiło 47 bojowników - powiedzieli AFP przedstawiciele Wielonarodowych Połączonych Sił Operacyjnych (MNJTF), w których skład wchodzą żołnierze z Nigerii, Czadu, Beninu, Kamerunu i Nigru. MNJTF zostały powołane w 1998 r. do walki z przestępczością graniczną, ale ich mandat poszerzono o walkę z ekstremistycznym sunnickim Boko Haram, które przysięgało wierność Państwu Islamskiemu.

Według informacji AFP ofiar może być znacznie więcej.

Baza wojskowa w Badze jest celem powtarzających się ataków dżihadystów od 2014 roku. Poprzednie zostały przeprowadzone w grudniu ubiegłego roku.

Zamachy dżihadystów w północno-wschodniej bazie wojskowej zintensyfikowały się w lipcu 2018 roku. Dżihadyści zabili setki żołnierzy MNJTF i zgromadzili duży arsenał wojskowy.

W ciągu ostatnich 10 lat w wyniku konfliktów wewnętrznych w Nigerii zginęło prawie 27 tys. osób, a ponad 2 mln nie mogą wrócić do swoich domów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nigeria: dziesiątki zabitych w walkach dżihadystów z armią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.