Nigeryjskie MSZ potępia polską policję

Nigeryjskie MSZ potępia polską policję
Po zamieszkach na Stadionie Narodowym zatrzymanych zostało ponad 30 osób (fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / zylka

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Nigerii potępiło w poniedziałek zastrzelenie obywatela nigeryjskiego przez polską policję - poinformowała agencja Associated Press. Nota protestacyjna w tej sprawie trafiła już do polskiego MSZ.

Dyrektor Biura Rzecznika Prasowego MSZ Alicja Rakowska poinformowała w poniedziałek, że nota protestacyjna ambasady Nigerii została przekazana do Protokołu Dyplomatycznego MSZ po godz. 15.

Jak zapewniła, MSZ oczywiście udzieli stosownej odwiedzi. - Nota zostanie przez nas również przekazana do kompetentnych organów prowadzących śledztwo - zapowiedziała Rakowska.

W nigeryjskim oświadczeniu napisano m.in., że zabicie "bez stwierdzenia winy, demonstruje arbitralność polskiej policji". Wezwano również władze polskie do zbadania doniesień o prześladowaniach Nigeryjczyków mieszkających w Polsce.

32 osoby zostały zatrzymane w Warszawie po zamieszkach, do których doszło w niedzielę w okolicach budowy Stadionu Narodowego, gdy policjanci kontrolowali handlarzy. W czasie szamotaniny z funkcjonariuszem śmiertelnie postrzelony został 36-letni Nigeryjczyk.

Jak powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski, podczas akcji rannych zostało co najmniej sześciu policjantów. Ten, z którego broni prawdopodobnie postrzelony został Nigeryjczyk, trafił do szpitala. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że mężczyzna, który zginął, był już wcześniej notowany za przestępstwa gospodarcze - dodał Sokołowski.

Po śmiertelnym postrzale Nigeryjczyka warszawska prokuratura prowadzi dwa postępowania - pierwsze w sprawie czynnej napaści na funkcjonariuszy policji, drugie - w sprawie ewentualnego przekroczenia uprawnień skutkującego nieumyślnym spowodowaniem śmierci.

Agencja Associated Press odnotowuje, że "ugrupowania obrońców praw człowieka mówią, iż policja w Nigerii, najludniejszym kraju Afryki, rutynowo dokonuje egzekucji więźniów, gwałci prostytutki i wymusza (łapówki) od kierowców na posterunkach kontrolnych".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nigeryjskie MSZ potępia polską policję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.