Nowe obostrzenia od soboty. Zmiany dotyczą m. in. noszenia maseczek

Nowe obostrzenia od soboty. Zmiany dotyczą m. in. noszenia maseczek
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
9 miesięcy temu
Ministerstwo Zdrowia / PAP / df

- Dzisiejsze wyniki wskazują, że trzecia fala się rozpędza - mówił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Jesteśmy w sytuacji, gdy średnia dzienna praktycznie osiągnęła poziom dzienny 8 tysięcy przypadków, przed tygodniem było 6 tysięcy. Z tygodnia na tydzień obserwujemy o blisko jedną trzecią - podkreślił.

Minister wskazał także na przyrost obłożenia łóżek covidowych, a także zwiększenie liczby zleceń na testy. Niedzielski podkreślił, że sytuacja epidemiczna różnie rozwija się w różnych regionach kraju. "Najbardziej niepokojąca sytuacja dotyczy województwa warmińsko-mazurskiego" - powiedział. - "W tym regionie mamy do czynienia z blisko dwukrotnym przekroczeniem średniej krajowej. Na 100 tysięcy mieszkańców jest tam ponad 45 zakażeń."

Nowe obostrzenia: zmiany w noszeniu maseczek, większe restrykcje w woj. warmińsko-mazurskim

- Wszystkie te informacje nie pokazują nam dobrej perspektywy. Przed nami czas rozwoju pandemii, rozwoju trzeciej fali - zaznaczył Niedzielski. - Wskazanie, które otrzymujemy od analityków w wariancie, który teraz obserwujemy, ma być na średnim poziomie 10-12 tys. Dziś jesteśmy na średnim poziomie 8 tys., dzisiejszy wynik podwyższa tę średnią.

- Do tej pory wykonywaliśmy odważne kroki, jeśli chodzi o odmrażanie. Wszystkie kraje podejmowały decyzje o kontynuowaniu lockdownów - zaznaczył. - Mając na względzie zagrozenie o jakim mówimy, rozwój mutacji wirusa brytyjskiego, zdecydowaliśmy się, że musimy wykonać mały kroczek wstecz. Do tej pory nasze kroki były bardzo odważne. Musimy cofnąć się o jedną szesnastą.

- Dlaczego jedną szesnastą? Restrykcje, które będą obowiązywać od soboty będą utrzymane w całym kraju oprócz woj. warmińsko-mazurskiego. Tam chcemy wprowadzić ściślejsze regulacje: nauka w klasach 1-3 wróci do trybu zdalnego. Zamknięte zostaną również galerie handlowe, korty, baseny i obiekty kultury.

Wprowadzona zostaje kwarantanna po przyjeździe z Czech i Słowacji. Warunkiem zwolnienia jest negatywny test wykonany w ciągu 48 godzin.

Zmiana dotyczy także maseczek. Zrezygnowano z możliwości zamiany maseczki na chustę, szalik, komin i przyłbice. "Przyłbice i chusty mogą być stosowane jedynie dodatkowo. Nie są dopuszczone jako element zastępujący maseczkę."

Restrykcje obowiązywać będą kolejne dwa tygodnie. Minister Niedzielski zaznaczył jednak, że odnośnie powrotu dzieci do nauczania zdalnego w woj. warmińsko-mazurskim, decyzja może zapaść również po tygodniu po konsultacji z ministrem Czarnkiem.

Mamy 12 146 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem

- Sytuacja nie wygląda dobrze w tej chwili - przekroczyliśmy barierę 10 tys. zachorowań dziennie - według porannych danych mamy 12 146 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem - powiedział w środę minister zdrowia.

Niedzielski pytany był w TOK FM m.in. o najnowsze dane dotyczące potwierdzonych zakażeń koronawirusem.

"Niestety nie wygląda dobrze sytuacja w tej chwili. Te poranne dane, które dotyczą dzisiejszego dnia pokazują, że przekroczyliśmy tę barierę 10 tys. i to nie tak nieśmiało tylko ten dokładny wynik to jest 12 146 nowych zachorowań" - powiedział.

Niedzielski dodał, że dzisiejsze dane należy odnosić przede wszystkim do wyniku, który był tydzień temu. "A tydzień temu to było 8,7 tys., czyli mamy bardzo dynamiczny wzrost też i z dnia na dzień i właśnie w stosunku do poprzedniego tygodnia, bo to jest prawie 3,5 tys. przypadków więcej niż tydzień temu".

Artykuł aktualizujemy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Bartosz Bartosik, Adam Bodnar
27,93 zł
39,90 zł

Obywatel PL to Ty

  • Czy nasza demokracja jest zagrożona?
  • Skąd w nas tyle podziałów?
  • W którą stronę zmierza reforma sądownictwa?
  • Kim są najbardziej wykluczone osoby?

O coraz mocniejszych pęknięciach w społeczeństwie, próbach manipulacji Polakami i...

Skomentuj artykuł

Nowe obostrzenia od soboty. Zmiany dotyczą m. in. noszenia maseczek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.