Nowy premier Japonii i przywódca Chin zadeklarowali wolę współpracy

Nowy premier Japonii i przywódca Chin zadeklarowali wolę współpracy
(fot. depositphotos.com)
PAP / ml

Nowy premier Japonii Yoshihide Suga przeprowadził w piątek pierwszą rozmowę telefoniczną z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem. Obaj przywódcy zgodzili się „blisko współpracować” w kwestiach dwustronnych i globalnych – poinformował Suga po rozmowie.

Japoński premier powiedział chińskiemu przywódcy, że stabilne relacje pomiędzy ich krajami są bardzo ważne dla regionu i całej społeczności międzynarodowej – podała japońska agencja prasowa Kyodo, cytując relację, jaką Suga przedstawił dziennikarzom.

Przywódcy nie poruszyli tematu wizyty państwowej Xi w Japonii, która była zaplanowana na wiosnę 2020 roku, ale została przełożona na nieokreślony termin z powodu pandemii koronawirusa – powiedział Suga.

Według chińskiej agencji prasowej Xinhua Xi zapewnił Sugę, że jest gotowy wspólnie z nim „odgrywać strategiczną rolę przewodnią, by promować nowy rozwój relacji chińsko-japońskich”. Wyraził też poparcie dla organizacji przez Japonię Igrzysk Olimpijskich w przyszłym roku.

Komentatorzy oceniają, że nowego premiera czeka trudne zadanie utrzymania dobrych stosunków z USA, najbliższym sojusznikiem wojskowym Japonii, a zarazem poprawnych relacji z Chinami, w czasie narastającego sporu amerykańsko-chińskiego.

Suga został premierem Japonii w ubiegłym tygodniu, zastępując Shinzo Abego, który zrezygnował z tej funkcji z powodów zdrowotnych. W niedzielę nowy szef japońskiego rządu przeprowadził pierwszą rozmowę telefoniczną z prezydentem USA Donaldem Trumpem i ocenił, że sojusz japońsko-amerykański jest „fundamentem pokoju i stabilności w regionie”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch, Szymon Żyśko
51,03 zł
72,90 zł

Książka z autografem Marii Miduch i Szymona Żyśko oraz autorskim przepisem Szymona na wspaniały deser!

Kupując ten produkt wspierasz Dom Dziecka w Żmiącej. Każde 20 zł ze sprzedaży przeznaczone jest na budowę nowego domu dla...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nowy premier Japonii i przywódca Chin zadeklarowali wolę współpracy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.