"NYT" o zmianach w chińskiej polityce nuklearnej

"NYT" o zmianach w chińskiej polityce nuklearnej
(fot. shutterstock.com)
PAP / rj

Decyzja władz Chin o zmodernizowaniu arsenału nuklearnego może doprowadzić do regionalnego wyścigu zbrojeń i niepokojów w Azji. Do służby wprowadzone będą wielogłowicowe pociski rakietowe - pisze w środę "New York Times" negatywnie oceniając ten krok.

Dziennik w komentarzu redakcyjnym przypomina, że o decyzji chińskich władz po raz pierwszy poinformowano na początku maja w dorocznym raporcie Pentagonu dotyczącym programów zbrojeniowych Pekinu.

- Decyzja Chin nie wpływa w znaczny sposób na ich potencjał nuklearny. Są oni (Chiny) wśród pięciu uznanych światowych potęg atomowych, a także sygnatariuszem porozumień ws. kontroli zbrojeń, w tym układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Ich potencjał szacuje się na 250 głowic. Stanowi to zaledwie ułamek arsenałów, jakimi dysponują USA i Rosja - pisze "NYT". Mimo to postępowanie Pekinu negatywnie może wpłynąć na stabilizacje w regionie i doprowadzić do niepotrzebnego wzrostu napięć.

Dziennik ocenia, że decyzja Pekinu zaprzecza jednak ich dotychczasowej polityce, która opierała się na zasadzie odstraszania i unikania niepotrzebnego wyścigu zbrojeń, w którym przez dziesięciolecia uczestniczyły USA i ZSRR. Rozwój technologii wielogłowicowej wpisuje się jednak w dotychczasową ekspansywną politykę prezydenta Xi Jinpinga, który w ten sposób może chcieć zareagować na wzrost amerykańskiej aktywności w regionie, a także na rozwój sił nuklearnych Indii.

- Jednak decyzja Chin (o modernizacji) może zmusić Indie do szybszego rozwoju swojego arsenału, częściowo w obawie przed Chinami, a częściowo w kontrze do ich konkurenta Pakistanu, który może pozyskać technologię wielogłowicowych pocisków atomowych od swego sojusznika - Pekinu - dodaje "NYT".

Dziennik podsumowuje, że w obecnej sytuacji światowe mocarstwa powinny rozpocząć rozmowy ws. stabilizacji Azji. Do tej pory jednak Pekin odmawiał negocjacji na poziomie rządowym, ale istnieje szansa na przeprowadzenie nieformalnych spotkań, które mogą przygotować grunt pod rozmowy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"NYT" o zmianach w chińskiej polityce nuklearnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.