O decyzji Trumpa ws. Kuby: powrót do zimnowojennej retoryki

O decyzji Trumpa ws. Kuby: powrót do zimnowojennej retoryki
(fot. EPA/MICHAEL REYNOLDS)
PAP / psd

MSZ Rosji skrytykowało w niedzielę decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o przywróceniu części ograniczeń w relacjach z Kubą. Decyzja ta jest godna ubolewania i stanowi "powrót do zapomnianej retoryki z czasów zimnej wojny" - ocenił rosyjski resort dyplomacji.

"Jest jasne, że antykubańska retoryka się nadal przydaje, co może wywołać tylko ubolewanie" - oceniło rosyjskie ministerstwo w wydanym oświadczeniu.

Podjęta przez prezydenta USA decyzja o wstrzymaniu odwilży w stosunkach amerykańsko-kubańskich, to "powrót do zapomnianej już retoryki z czasów zimnej wojny" - podkreślono.

W piątek Trump zarządził przywrócenie niektórych ograniczeń turystycznych i gospodarczych, zniesionych w czasie odwilży w dwustronnych relacjach za rządów Baracka Obamy. Trump ocenił, że USA poszły na zbyt wiele ustępstw wobec Hawany. Celem wznowienia restrykcji jest ukrócenie przepływów finansowych z USA do kubańskiego wojska i służb bezpieczeństwa, a tym samym wywarcie presji na tamtejszy rząd.

Rosja utrzymuje bliskie relacje z Kubą, a w marcu podpisała z tamtejszymi władzami pierwszy od ponad 10 lat kontrakt na dostawy ropy naftowej na wyspę.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

O decyzji Trumpa ws. Kuby: powrót do zimnowojennej retoryki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.