Obama i Miedwiediew podpiszą układ w Pradze?

Obama i Miedwiediew podpiszą układ w Pradze?
Media podały, że dokument zostanie podpisany podczas zbliżającej się podróży Miedwiediewa do Europy (fot. kremlin.ru)
PAP / zylka

Republice Czeskiej zaproponowano, by ceremonia podpisania nowego amerykańsko-rosyjskiego układu o ograniczeniu strategicznych arsenałów jądrowych odbyła się w Pradze, a strona czeska zaaprobowała tę propozycję - poinformował w środę rzecznik czeskiego MSZ Filip Kanda.

Wciąż negocjowany w Genewie nowy układ rozbrojeniowy ma zastąpić podpisany w 1991 roku traktat START-1, którego obowiązywanie wygasło 5 grudnia 2009 roku.

- Jako sojusznik skonsultowaliśmy z USA opcję, by układ został podpisany u nas, gdy porozumienie zostanie osiągnięte. Wyraziliśmy na to zgodę - zaznaczył Kanda.

Na razie nie jest jasne, czy plan zorganizowania ceremonii w Pradze był dyskutowany z władzami rosyjskimi.

Wiadomo jednak, że rosyjskie media od kilku tygodni wymieniają stolicę Czech jako najbardziej prawdopodobne miejsce podpisania traktatu.

Po zeszłotygodniowej wizycie sekretarz stanu USA Hillary Clinton w Moskwie media podały, że dokument zostanie podpisany podczas zbliżającej się podróży prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa do Europy. Przekazały również, że w dniach 5-6 kwietnia gospodarz Kremla będzie gościł na Słowacji.

Jak wskazuje agencja Associated Press, dla prezydenta Baracka Obamy podpisanie traktatu w Pradze byłoby symbolicznym powrotem do miasta, gdzie w kwietniu ub. roku przedstawił swój program działania w sferze nuklearnej, deklarując dążenie do "świata bez broni jądrowej".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obama i Miedwiediew podpiszą układ w Pradze?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.