ONZ: 40 tys. żołnierzy do misji pokojowych

ONZ: 40 tys. żołnierzy do misji pokojowych
(fot. PAP/EPA/Craig Ruttle / POOL)
Inga Czerny / PAP / pk

Administracja USA ogłosiła, że ponad 50 państw - nie ma wśród nich Polski - zobowiązało się w poniedziałek do zwiększenia o ponad 40 tys. liczby żołnierzy i policjantów uczestniczących w siłach pokojowych ONZ w strefach konfliktowych na całym świecie.

Prezydent Obama prowadził w poniedziałek na marginesie Zgromadzenie Ogólnego Narodów Zjednoczonych szczyt na temat misji pokojowych ONZ.

Rozesłana przez Biały Dom deklaracja głosi, że w 70. rocznicę ustanowienia Organizacji Narodów Zjednoczonych kraje uznają potrzebę "pogłębienia operacji pokojowych pod egida ONZ, by pomóc utrzymać międzynarodowy pokój i bezpieczeństwo na całym świecie".

Sygnatariusze zobowiązują się do "modernizacji misji pokojowych, by zapewnić ich sukces" oraz apelują do krajów członkowskich ONZ, "by przyłączyły się do deklaracji o dodatkowym wkładzie w misje pokojowe ONZ".

Personel misji pokojowych ONZ liczy obecnie prawie 125 tys. osób, które służą w różnych zapalnych miejscach na świecie, doświadczając rosnących zagrożeń ze strony grup ekstremalnych bojowników. Ponadto w ostatnim czasie ujawniono skandale dotyczące nadużyć seksualnych ze strony uczestników misji pokojowych ONZ, którzy oferowali pieniądze, ubrania i telefony w zamian za usługi seksualne m.in. kobietom w Liberii i Haiti. Obama nazwał ten problem "afrontem dla ludzkiej przyzwoitości".

Deklaracja ze szczytu nie wymienia, jak wysoki będzie dodatkowy wkład poszczególnych państw w misje pokojowe ONZ. Ale ambasador USA przy ONZ Samantha Power poinformowała na Twitterze, że w sumie zobowiązania ponad 50 państw przekroczyły 40 tys. dodatkowych żołnierzy i policjantów. To znacznie więcej niż oczekiwano. Amerykańska dyplomacja, przygotowując poniedziałkowy szczyt, wskazywała na cel około 10 tys. dodatkowych "błękitnych hełmów". Ponadto kilkanaście państw, w tym Chiny, Indie i Wielka Brytania zadeklarowały dodatkowy zaawansowany sprzęt.

W sumie, jak powiedziała Power, deklaracje obejmują 40 śmigłowców, 15 jednostek inżynieryjnych, 10 szpitali polowych.

Obama zapowiedział, że USA, które nie mają żołnierzy w misjach pokojowych ONZ, a jedynie niespełna 100 policjantów, przekażą dodatkowe 2 mln dolarów na szkolenia personelu misji. Prezydent Chin Xi Jinping obiecał z kolei, że Chiny ustanowią stałe, liczące 8 tys. żołnierzy siły szybkiego reagowania, gotowe do wysłania w różne konflikty na świecie oraz przekażą 100 mln dolarów do specjalnego funduszu na podobne siły pod egidą Unii Afrykańskiej.

W ambasadzie RP przy ONZ powiedziano PAP w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego, że Polska brała udział w szczycie o misjach pokojowych, ale w roli obserwatora; stąd brak podpisu pod wspólną deklaracją.

Także prezydencki minister Krzysztof Szczerski potwierdził PAP, że w poniedziałek nie padła ze strony Polska żadna wiążąca decyzja, a jedynie wstępna deklaracja zainteresowania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

ONZ: 40 tys. żołnierzy do misji pokojowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.