ONZ o porozumieniu nuklearnym z Iranem

ONZ o porozumieniu nuklearnym z Iranem
(fot. PAP/EPA/MICHAEL KAPPELER)
PAP / mg

Rada Bezpieczeństwa ONZ zaakceptowała w poniedziałek porozumienie zawarte z Iranem przez sześć światowych mocarstw, dotyczące jego programu nuklearnego. Tymczasem w Iranie dowódca Strażników Rewolucji oświadczył, że rezolucja RB ONZ jest nie do przyjęcia.

Rezolucja Rady, wyrażająca poparcie dla porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego, mówi o trybie anulowania obecnie obowiązujących sankcji międzynarodowych nałożonych na Teheran. Została przyjęta jednogłośnie.

Jeśli Teheran będzie respektował porozumienie nuklearne, siedem rezolucji ONZ przyjętych od 2006 roku i dotyczących sankcji wobec Iranu zostanie uchylonych - głosi poniedziałkowa rezolucja. Aby to tego doszło, Iran musi wykonać szereg działań przewidzianych w porozumieniu i ograniczających jego program nuklearny. Warunkiem jest też uznanie przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), że "wszelki materiał nuklearny w Iranie jest wykorzystany dla działań pokojowych".

Dokument przewiduje również mechanizm przywrócenia sankcji, jeśli Iran nie wywiąże się z podjętych zobowiązań.

W dokumencie jest mowa o tym, że Rada zatwierdza osiągnięte w Wiedniu porozumienie, apeluje o jego niezwłoczne wdrożenie według przewidzianego harmonogramu i wzywa państwa członkowskie ONZ, by ułatwiły jego realizację.

Rada Bezpieczeństwa również upoważnia MAEA, by "prowadziła dalej niezbędną weryfikację i kontrolę zobowiązań nuklearnych podjętych przez Iran", takich jak ograniczenie ilości wirówek i posiadanego materiału rozszczepialnego. RB ONZ apeluje również do Teheranu, by "w pełni współpracował" z MAEA. Dopóki MAEA nie przedstawi Radzie raportu potwierdzającego, że Iran podjął kroki przewidziane w porozumieniu, nie dojdzie do złagodzenia sankcji.

Wszystkie ustalenia rezolucji utracą moc po 10 latach, w tym zapis o mechanizmie przywrócenia sankcji.

Rezolucja RB ONZ została wynegocjowana w trakcie rozmów Teheranu z sześcioma mocarstwami, które zakończyły się porozumieniem, osiągniętym w zeszłym tygodniu w Wiedniu. Jak zauważa Reuters, przyjęcie rezolucji uruchamia cały zestaw skoordynowanych działań, uzgodnionych w trakcie blisko dwuletnich negocjacji.

Dowódca wpływowej w szyickim Iranie Gwardii Rewolucyjnej generał Mohammad Ali Dżafari skrytykował rezolucję jako ingerencję w działania wojskowe Iranu. - Pewne fragmenty rezolucji w sposób oczywisty stanowią przekroczenie granicy wyznaczonych przez Republikę Islamską, zwłaszcza w kwestii zdolności militarnych Iranu. Nigdy jej nie zaakceptujemy - powiedział dowódca Strażników Rewolucji.

Z kolei główny negocjator nuklearny Iranu Abbas Aragczi oznajmił, że rezolucja RB ONZ jest "bezprecedensowym osiągnięciem w historii Iranu". Wskazał, że w rezolucji mowa jest o zakazie eksportu do Iranu pocisków zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych, tymczasem "Iran nie prowadzi rakietowego programu nuklearnego". Zapowiedział, że Iran wyda oświadczenie w sprawie rezolucji i że wciąż uważa wprowadzone w przeszłości wobec niego sankcje za nielegalne.

Porozumienie zawarte w zeszłym tygodniu w Wiedniu przewiduje ograniczenie irańskiego programu nuklearnego i rezygnację Teheranu z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na ten kraj przez Zachód. Porozumienie wprowadza ponadto embargo na dostawy broni konwencjonalnej do Iranu przez najbliższe 5 lat oraz zakaz eksportu do tego kraju pocisków zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych.

Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

ONZ o porozumieniu nuklearnym z Iranem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.