ONZ wspiera walkę UE z handlem ludźmi

ONZ wspiera walkę UE z handlem ludźmi
(fot. shutterstock.com)
4 lata temu
PAP / kw

Rada Bezpieczeństwa ONZ dała w piątek niemal jednogłośnie zielone światło dla Unii Europejskiej, która rozpoczęła w tym tygodniu drugą fazę operacji wojskowej przeciwko przemytnikom ludzi na Morzu Śródziemnym.

Podczas drugiej fazy siły uczestniczące w EUNAVFOR MED będą mogły wkraczać na pokład statków przemytniczych, przeszukiwać je, konfiskować oraz zawracać z kursu - poinformowano w komunikacie dowództwa misji. Operacja będzie prowadzona na pełnym morzu.

Za głosowało 14 członków RB ONZ, wstrzymała się Wenezuela.

Pierwszy etap unijnej operacji EUNAVFOR MED polegał na zbieraniu informacji wywiadowczych, dzięki którym aresztowano 16 osób uwikłanych w przemycanie imigrantów przez Morze Śródziemne, głównie z Libii do Włoch.

Kraje unijne zapowiedziały wzmocnienie sił, którymi dysponuje misja. Obecnie jest to sześć jednostek pływających, w tym włoski lotniskowiec Cavour2, dwa okręty niemieckie, jeden brytyjski, jeden francuski i jeden hiszpański. W ciągu kilku tygodni do sił operacji dołączą kolejne trzy okręty. W misji uczestniczy również siedem samolotów i śmigłowców.

Operacja to część odpowiedzi UE na obecny kryzys migracyjny. Docelowo ma ona "zniszczyć model działania przemytników ludzi". Dowództwo misji mieści się w Rzymie, a na jej czele stoi Włoch, kontradmirał Enrico Credendino. Mandat ma obowiązywać przez rok, a koszt działania to 11,82 mln euro.

Przejście do drugiej fazy operacji nie wymagało rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Będzie ona jednak konieczna, jeżeli unijna operacja zostanie rozszerzona na wody terytorialne Libii i konieczne będzie przejście do trzeciego etapu, czyli neutralizacji statków przemytniczych - najlepiej jeszcze u wybrzeży Afryki.

Na Morzu Śródziemnym działają także misje patrolowania granic morskich prowadzone przez unijną agencję ds. zarządzania granicami Frontex.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

ONZ wspiera walkę UE z handlem ludźmi
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

ONZ wspiera walkę UE z handlem ludźmi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.