ONZ zaprasza na kolejne negocjacje ws. Syrii

ONZ zaprasza na kolejne negocjacje ws. Syrii
(fot. shutterstock.com)
3 lata temu
PAP/ ed

Specjalny wysłannik ONZ Staffan de Mistura zaczął wysyłać zaproszenia na zaplanowaną na 20 lutego w Genewie kolejną rundę negocjacji pokojowych w sprawie Syrii. Nie ujawniono kto otrzymał pisma od ONZ.

Rzeczniczka de Mistury, Yara Sharif, powiedziała Associated Press, że w poniedziałek wysłano pewną liczbę zaproszeń. Teraz ONZ czeka na potwierdzenia gotowości do udziału w spotkaniu w Genewie - dodała.

Sprawdź, jak na 10 sposobów możesz pomóc Syryjczykom >>

Poprzednie rozmowy pod auspicjami ONZ odbyły się w Genewie w kwietniu 2016 roku. Jednak ze względu na intensyfikację walk w Syrii podjęto decyzję o ich zawieszeniu.

Jak tłumaczy agencja AP, w przeciwieństwie do poprzednich rund negocjacyjnych w najbliższych wezmą udział tylko dwie syryjskie delegacje: rządowa i rebeliantów. Poprzednio przeciwnicy reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada byli reprezentowani przez liczne grupy.

Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w marcu 2011 roku, gdy pokojowe demonstracje antyrządowe przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją. W wyniku trwającego już blisko sześć lat konfliktu zbrojnego śmierć poniosło ponad 310 tys. ludzi; 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

ONZ zaprasza na kolejne negocjacje ws. Syrii
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

ONZ zaprasza na kolejne negocjacje ws. Syrii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.