Ostateczne rozwiązanie parlamentu w Egipcie

AFP, AP, Reuters / PAP / slo

Egipski trybunał konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że jego czerwcowa decyzja o rozwiązaniu izby niższej parlamentu jest ostateczna i wiążąca. To reakcja na niedzielny dekret prezydenta Mohameda Mursiego o przywróceniu zdominowanej przez islamistów izby.

"Orzeczenia i wszystkie decyzje najwyższego sądu konstytucyjnego są ostateczne, nie mogą podlegać apelacji i są wiążące dla wszystkich instytucji państwowych" - poinformował trybunał w komunikacie.

Sąd zapewnił, że "nie uczestniczy w żadnej walce politycznej", a jego misją jest "ochrona konstytucji".

Trybunał zebrał się, by przeanalizować niedzielną decyzję prezydenta ws. przywrócenia izby niższej, w której islamiści stanowią większość.

W połowie czerwca sędziowie uznali za nieważne mandaty jednej trzeciej składu Zgromadzenia Ludowego, który został wyłoniony w wyniku zakończonych w styczniu wyborów. Sąd zarekomendował rozwiązanie izby niższej i rozpisanie nowych wyborów. Zatwierdzili to wojskowi z Najwyższej Rady Wojskowej, którzy przez 16 miesięcy po ustąpieniu prezydenta Hosniego Mubaraka sprawowali władzę w kraju.

W niedzielę prezydent, który wywodzi się z Bractwa Muzułmańskiego, niespodziewanie wydał dekret o przywróceniu parlamentu.

Zgodnie z tą decyzją Zgromadzenie Ludowe powinno pracować do czasu wyłonienia nowego składu. W dekrecie Mursi wezwał do przeprowadzenia nowych wyborów parlamentarnych w ciągu 60 dni od chwili zatwierdzenia nowej konstytucji. Agencja Associated Press nie spodziewa się, by konstytucja była gotowa przed końcem bieżącego roku.

W niedzielę w reakcji na decyzję prezydenta zebrała się Najwyższa Rada Wojskowa. Po nadzwyczajnym posiedzeniu nie wydano jednak oświadczenia.

Wiele osób złożyło skargi na niedzielną decyzję Mursiego i domagało się unieważnienia dekretu. Sąd poinformował, że we wtorek przeanalizuje skargi.

Jeszcze zanim ukazał się komunikat sądu, przewodniczący Zgromadzenia Ludowego, umiarkowany islamista Mohamed Saad al-Katatni na wtorek zwołał sesję izby niższej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ostateczne rozwiązanie parlamentu w Egipcie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.