Papież do Japończyków: wykorzystywanie broni nuklearnej jest niemoralne

Papież do Japończyków: wykorzystywanie broni nuklearnej jest niemoralne
Fot. Depositphotos

"Wykorzystywanie broni nuklearnej jest niemoralne" - powiedział papież Franciszek w orędziu do mieszkańców Japonii, którą odwiedzi w dniach 23-26 listopada. Podkreślił, że w czasie wizyty w tym kraju będzie apelował o ochronę życia i środowiska naturalnego.

W orędziu wideo rozpowszechnionym w poniedziałek przez Watykan papież przypomniał hasło swej podróży do Tokio, Hiroszimy i Nagasaki - "Chronić każde życie”.

"Ten silny instynkt, który rozbrzmiewa w naszym sercu, by bronić wartości i godności każdej osoby, nabiera szczególnego znaczenia w obliczu zagrożeń dla pokojowej koegzystencji, z jakimi świat musi się zmierzyć, zwłaszcza w konfliktach zbrojnych" - dodał.

"Wasz kraj - mówił Franciszek, zwracając się do Japończyków - jest bardzo świadom cierpień spowodowanych przez wojnę. Razem z wami modlę się o to, aby niszczycielska moc broni nuklearnej nigdy więcej nie została rozpętana w historii ludzkości".

"Wykorzystywanie broni nuklearnej jest niemoralne" - oświadczył papież.

Następnie zaznaczył: "Wiecie również, jak ważna jest kultura dialogu, braterstwa, zwłaszcza między różnymi tradycjami religijnymi, która może pomóc w przezwyciężeniu podziałów, promować szacunek dla ludzkiej godności i wspierać integralny rozwój wszystkich narodów".

"Ufam, że moja wizyta będzie dla was wsparciem na drodze wzajemnego szacunku i spotkania, która prowadzi do bezpiecznego i trwałego pokoju" - powiedział papież.

"Kiedy pokój jest realny, nie ustępuje; broni się go zębami" - wskazał.

Mówił również, że zobaczy piękno natury Japonii, i wyraził pragnienie krzewienia i umacniania ochrony życia na Ziemi, "pięknie symbolizowanych" - jak ocenił - w tamtejszej kulturze przez kwiaty wiśni.

Wśród 127-milionowej ludności Japonii jest 540 tysięcy katolików.

Papież przybędzie do Tokio w sobotę, po zakończeniu trzydniowej wizyty w Tajlandii.

W niedzielę rano miejscowego czasu poleci do Nagasaki, gdzie z Parku Pokoju w miejscu, w którym wybuchła bomba atomowa, wystosuje orędzie na temat broni nuklearnej. Ma w nim apelować o całkowitą likwidację jej arsenałów.

Następnie papież odda hołd 26 świętym męczennikom na wzgórzu Nishizaka, gdzie zostali ukrzyżowani w 1597 roku w okresie prześladowań chrześcijan.

Po południu Franciszek odprawi mszę na miejscowym stadionie baseballowym, po której odleci do Hiroszimy. Tam weźmie udział w spotkaniu na rzecz pokoju i wygłosi przesłanie przy Pomniku Pokoju.

W poniedziałek 25 listopada w Tokio papież spotka się z ofiarami potrójnej katastrofy z 2011 roku: trzęsienia ziemi, tsunami i poważnej awarii w elektrowni atomowej Fukushima. Ponadto złoży prywatną wizytę cesarzowi Naruhito w Pałacu Cesarskim, spotka się z młodzieżą w tokijskiej katedrze Najświętszej Maryi Panny i odprawi mszę na stadionie. Spotka się także z premierem Shinzo Abem i wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz państwa.

W ostatnim dniu pobytu, we wtorek, Franciszek odwiedzi założony przez jezuitów Uniwersytet Sophia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller
48,93 zł
69,90 zł

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Papież do Japończyków: wykorzystywanie broni nuklearnej jest niemoralne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.