Paryż świętował 200. rocznicę urodzin Chopina

PAP / psd

Stolica Francji złożyła w poniedziałek hołd Fryderykowi Chopinowi z okazji przypadającej 1 marca 200. rocznicy jego urodzin. Recital chopinowski dał Krystian Zimerman, a w kościele Madelaine odbyła się msza w intencji genialnego kompozytora.

Jednym z prezentów urodzinowych Paryżan dla Chopina był koncert polskiego wirtuoza Krystiana Zimermana - niegdyś zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie - w prestiżowej sali Pleyela. Audytorium, mogące pomieścić blisko 2 tysiące osób, było zapełnione niemal do ostatniego miejsca.

Paryscy melomani usłyszeli w interpretacji Zimermana m.in. jeden z chopinowskich nokturnów, barkarolę op. 60, oraz dwie sonaty, w tym Sonatę b-moll op. 35 ze słynnym "Marszem żałobnym". Po występie polskiego pianisty słuchacze bili gorące brawa, a wielu z nich zgotowało mu owację na stojąco. Zimerman dwa razy bisował. Na koniec recitalu zabrzmiał walc cis-moll op. 64.

Także w poniedziałek wieczorem odbyła się w Paryżu inna uroczystość w hołdzie Chopinowi. W słynnym paryskim kościele Madelaine (pw. św. Marii Magdaleny), prymas Polski abp Henryk Muszyński odprawił mszę w intencji pamięci kompozytora. W ceremonii licznie uczestniczyli przedstawiciele Polonii. Z okazji chopinowskiego święta w pobliżu ołtarza paryskiej świątyni zawieszono polską flagę i portret Chopina.

W ramach francuskiego projektu "urodzinowego" nazwanego "Bon Anniversaire Monsieur Chopin!" w ubiegły weekend (27 i 28 lutego) w sali Pleyela oraz w Chateauroux, nieopodal Nohant, wykonano wszystkie dzieła na fortepian solo Fryderyka Chopina w porządku chronologicznym. Ten maraton chopinowski trwał w sumie kilkanaście godzin.

Z okazji okrągłej rocznicy urodzin Chopina odbędą się we Francji do końca tego roku setki recitali muzyki wybitnego kompozytora, wiele poświęconych mu wystaw, pokazów filmów. Ukażą się również specjalne edycje płyt z jego dziełami, a także - pełna krytyczna edycja listów Chopina po francusku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Paryż świętował 200. rocznicę urodzin Chopina
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.