PE zażąda legalizacji ZPB Andżeliki Borys

PE zażąda legalizacji ZPB Andżeliki Borys
PE domaga się od Mińska "ponownej legalizacji ZPB kierowanego przez Andżelikę Borys i zwrócenia należących do związku własności" (fot. flickr.com)
PAP / zylka

We wspólnej, uzgodnionej przez frakcje polityczne, rezolucji w sprawie Białorusi, jaka zostanie poddana pod głosowanie w PE w środę, europosłowie domagają się od władz w Mińsku legalizacji Związku Polaków na Białorusi (ZPB) kierowanego przez Andżelikę Borys.

Rezolucja to odpowiedź na wzmożone w ostatnim czasie akty represji, w tym aresztowania, wobec przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, a zwłaszcza ZPB. Parlament Europejski – jak wynika z projektu rezolucji  – "potępia prawne i policyjne akty przeciwko ZPB" oraz "wyraża solidarność z obywatelami niemogącymi w pełni korzystać z praw obywatelskich".

Treść projektu rezolucji, przygotowanej przez chadecję, socjalistów, liberałów, konserwatystów i Zielonych, jest wyważona. Z jednej strony PE podtrzymuje zainteresowanie polityką otwartości i dialogu UE z Białorusią (wznowionego jesienią 2008 roku), z drugiej czyni zastrzeżenie, że "pod warunkiem", iż ta polityka będzie prowadzić do poprawy sytuacji, jeśli chodzi o przestrzeganie praw człowieka w tym kraju.

Groźba przywrócenia ewentualnych sankcji pojawia się w tekście tylko jeden raz, na końcu dokumentu. "Przywiązując wielką wagę do procesu liberalizacji życia politycznego i społecznego na Białorusi, PE podkreśla, że dalsze łamanie praw człowieka i zasad prawa na Białorusi może prowadzić do rewizji stanowiska UE wobec Białorusi, włączając w to przywrócenie sankcji" – brzmi projekt dokumentu.

Europosłowie domagają się od Mińska "ponownej legalizacji ZPB kierowanego przez Andżelikę Borys i zwrócenia należących do związku własności".

Ponadto domagają się uwolnienia "politycznych aktywistów" jak Andrej Bandarenka, Iwan Michajlau czy Arciom Dubski, który został zatrzymany po tym, jak brał udział w pokojowej manifestacji w styczniu 2008 r. Domagają się też zarejestrowania organizacji praw człowieka "Wiasna" oraz partii Białoruska Chrześcijańska Demokracja (BChD), którym wielokrotnie władze odmawiały rejestracji.

W rezolucji europosłowie chcą też przypomnieć prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence korzyści jakie może uzyskać, jeśli Białoruś będzie przestrzegać kryteriów demokracji i praw człowieka. To m.in. zawarcie porozumienia o współpracy i partnerstwie między UE a Białorusią, pomoc finansowa z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, pomoc w otrzymaniu kolejnej transzy kredytu stabilizacyjnego od Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Rezolucja zostanie poddana pod głosowanie w środę około południa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PE zażąda legalizacji ZPB Andżeliki Borys
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.