Pew: Mało szacunku dla Rosji na świecie

Pew: Mało szacunku dla Rosji na świecie
(fot. Global Panorama / CC BY-SA 2.0 / flickr.com)
Inga Czerny / PAP / mg

Ani Rosja ani jej prezydent Władimir Putin nie cieszą się na świecie zbytnim szacunkiem lub poparciem - stwierdzają autorzy badania Pew Research Center przeprowadzonego w 40 krajach. Najsilniejsze negatywne opinie o Rosji wyrażane są w Polsce i Jordanii.

Z opublikowanego w środę przez amerykański instytut raportu wynika, że tylko 30 proc. respondentów w 39 przebadanych krajach (poza Rosją) postrzega Rosję w pozytywnym świetle.

W ogromnej większości krajów opinie negatywne o Rosji przeważają nad opiniami pozytywnymi.

- Najsilniejsze negatywne przekonania o Rosji są w Polsce i Jordanii (w obu krajach wyrażało je 80 proc. respondentów). Ale antyrosyjskie uczucia są też szczególnie silne w Izraelu (74 proc.), Japonii (73 proc.), Niemczech (70 proc.) i Francji (70 proc.) - czytamy w raporcie.

Najwięcej poparcia dla Rosji jest z kolei w Wietnamie (75 proc.). Tylko w dwóch innych krajach nieco więcej niż połowa populacji też wyraża pozytywną opinię o Rosji: w Ghanie (56 proc.) i Chinach (51 proc.).

DEON.PL POLECA

 

Autorzy raportu zauważają, że wizerunek Rosji jest znacznie gorszy od wizerunku Stanów Zjednoczonych w niemal każdym regionie świata. Np. w Europie pozytywną opinię o USA wyraża 69 proc., a o Rosji tylko 26 proc. ankietowanych. Różnica wynosi więc aż 43 punkty procentowe. Niemal równie duża jest w Afryce (79 proc. przychylnych opinii o USA i 37 proc. o Rosji). Tylko na Bliskim Wschodzie opinie o Rosji i USA są porównywalne, dość negatywne o obu krajach. Tylko 29 proc. badanych mieszkańców tego regionu wyraziło się pozytywnie o USA i jeszcze mniej, bo 25 proc. o Rosji.

Także w USA wizerunek Rosji bardzo pogorszył się w ostatnich latach. Jeszcze w 2011 roku około połowy Amerykanów (49 proc.) wyrażało pozytywną opinię o Rosji. Ale w 2015 ten odsetek spadł do 22 proc. Pozytywne nastawienie Rosjan do USA spadło jeszcze bardziej. W 2013 roku 51 proc. Rosjan pozytywnie oceniało USA, a w 2015 już tylko 15 proc.

W Niemczech jeszcze w 2010 roku połowa społeczeństwa postrzegała Rosję w przychylnym świetle, a w 2015 roku tylko 27 proc. - Niemniej jednak ta liczba wzrosła z 19 proc. w 2014 roku, pomimo utrzymujących się napięć wokół Ukrainy - zauważają autorzy raportu.

Wizerunek prezydenta Putina na świecie jest jeszcze gorszy od wizerunku Rosji i znacznie gorszy od wizerunku prezydenta USA Baracka Obamy. Podczas gdy w Rosji Putin cieszy się poparciem aż 88 proc. mieszkańców, w pozostałych 39 przebadanych krajach w pozytywnym świetle postrzega go zaledwie 24 proc. Najwięcej krytyków rosyjski prezydent ma w Hiszpanii (92 proc. wyraża brak zaufania do niego), Polsce (87 proc.), Francji (85 proc.) i na Ukrainie (84 proc.).

W Polsce zaufanie do Putina wyraziło w badaniu 9 proc. respondentów, a pozytywną opinię o Rosji 15 proc.

Autorzy raportu odnotowują też znaczącą poprawę wizerunku Chin w Rosji w ciągu zaledwie jednego roku. W 2014 roku 64 proc. Rosjan wyrażało się pozytywnie o Chinach (mniej więcej tyle samo, co przez cały okres od 2007 roku), a obecnie aż 79 proc.

Badanie przeprowadzono w 40 krajach na grupie ponad 45 tys. osób między 25 marca a 27 maja 2015 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pew: Mało szacunku dla Rosji na świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.