Pierwsze szczepionki dotarły do Ghany
W środę rano do Ghany przybyła pierwsza partia szczepionek ramach międzynarodowej inicjatywy COVAX - podały we wspólnym komunikacie WHO i UNICEF. W najbliższych dniach w Ghanie ruszy kampania szczepień.
Na lotnisko w Akrze dotarło dokładnie 600 tys. dawek szczepionek brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca wyprodukowanych przez Instytut Serologiczny w Indiach to jedna z pierwszych wśród zaplanowanych na najbliższe dni dostaw do uboższych krajów świata w ramach COVAX.
Jako pierwsi zaszczepieni zostaną lekarze i personel medyczny bezpośrednio zaangażowany w walkę z epidemią, a także osoby z grup ryzyka - seniorzy i ludzie cierpiący na choroby chroniczne.
"To doniosła okazja, bo dostarczenie szczepionek przeciwko Covid-19 do Ghany jest kluczem do przezwyciężenia epidemii" - napisali we wspólnym oświadczeniu Anne-Claire Dufay z przedstawicielstwa UNICEF w Ghanie oraz Francis Kasolo z regionalnych struktur WHO.
Jak podkreślili, dostawa złożona z kilkuset tysięcy szczepionek brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca wyprodukowanych przez Instytut Serologiczny w Indiach, która jest już w Akrze, to pierwsza partia preparatów, jakie w ramach COVAX trafiają do Ghany i jedna z pierwszych wśród zaplanowanych na najbliższe dni dostaw do uboższych krajów świata.
W Ghanie od początku epidemii odnotowano 80 700 zakażeń koronawirusem i 580 zgonów z powodu Covid-19.
Mechanizm pomocowy COVAX, powołany do życia 8 miesięcy temu jest finansowany ze środków wyasygnowanych przez kraje bogate. Ma zapewnić równomierny dostęp do szczepień we wszystkich częściach globu. Zaangażowany są w niego m.in. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz ONZ, a także podmioty działające na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego, jak Stowarzyszenie na rzecz powszechnej immunizacji i szczepień (GAVI) oraz Komisja ds. innowacji w sferze przygotowań do epidemii (CEPI).
W ciągu tego roku zostanie dostarczonych 2,3 mld dawek szczepionek, z czego 1,8 mld przeznaczonych jest dla najuboższych krajów, które otrzymają one szczepionkę bezpłatnie - twierdzi agencja Reutera.
Jak poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia w ubiegłym tygodniu, w ramach uruchomionego w czerwcu ubiegłego roku mechanizmu COVAX zawarto umowy w sprawie dostaw 330 mln dawek szczepionek, które trafią do 145 krajów świata - Jak poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia w ubiegłym tygodniu.
Źródło: PAP /kb
Skomentuj artykuł