Piloci airbusa chcieli uniknąć turbulencji?

PAP / wab

Piloci airbusa Air France, który przed dwoma laty runął do Atlantyku podczas lotu z Rio de Janeiro do Paryża, starali się ominąć strefę turbulencji wywołanych warunkami atmosferycznymi, co raczej wykluczałoby ich błąd - piszą w czwartek francuskie media.

Radio Europe 1, powołując się źródła zbliżone do ekspertów badających okoliczności katastrofy, podkreśla, że ta hipoteza - wbrew tezom wysuwanym jeszcze przed kilku dniami - wykluczałaby błąd pilotów jako przyczynę tragedii.

Rozgłośnia podała, że piloci nie wlecieli w strefę turbulencji nad Oceanem Atlantyckim, co wykluczałoby hipotezę, że przyczyną katastrofy był błąd w wyborze trajektorii lotu.

Jakkolwiek oficjalnie nie ujawniono szczegółów dotyczących wyników badań, do mediów przedostały się niektóre dane, jak na przykład konkluzja, że w samolocie nie nastąpiła generalna awaria urządzeń, która spowodowałaby, że runął do oceanu.

DEON.PL POLECA

W tym sensie wypowiedział się dla francuskich mediów dyrektor kierujący badaniem przyczyn katastrofy Alain Bouillard. Zastrzegł się jednak, że fakt, iż nie nastąpiła generalna awaria, nie oznacza, że nie było rozmaitych uszkodzeń.

"Europe 1", powołując się na własne źródła, twierdzi, że śledczy starają się obecnie ustalić, dlaczego piloci nie zdołali utrzymać samolotu w powietrzu.

Według francuskiej rozgłośni, Airbus jest przekonany, że nie ponosi odpowiedzialności za katastrofę. Dlatego nalega na BEA, aby jak najszybciej opublikowało rezultaty dochodzeń.

Tymczasem europejski producent tych samolotów nie chciałby, aby wyniki dochodzenia ogłoszono przed trzecim tygodniem czerwca, kiedy nastąpi otwarcie Salonu Aeronautycznego na lotnisku Le Bourget. Airbus zwykle zawiera tam większość kontraktów na sprzedaż swych samolotów.

Francuskie media piszą, że gdyby jednak okazało się, że odpowiedzialne za katastrofę są linie Air France, ich obecna dyrekcja nie przetrwa takiej konkluzji BEA.

Dlatego też prezes francuskich linii lotniczych Pierre-Henri Gourgeon oświadczył, że "jest stanowczo za wcześnie", by można było poznać wyniki badania przyczyn katastrofy. Zaapelował o ostrożność w ich ustalaniu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Piloci airbusa chcieli uniknąć turbulencji?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.