Planował zamach na lotnisku w Kansas

Planował zamach na lotnisku w Kansas
(fot. JL Johnson | AviationGeek.net / Foter.com / CC BY-SA)
PAP / drr

Amerykańska policja poinformowała o zatrzymaniu w piątek mężczyzny, który planował na lotnisku w Wichita w stanie Kansas (w centrum USA) zdetonować samochód-pułapkę.

Aresztowany według władz nie ma powiązań z żadną grupą ekstremistyczną, jednak celem zamachu było wsparcie Al-Kaidy. Sprawca nie ukrywał fascynacji tą organizacją terrorystyczną.

58-letni Terry Lee Loewen pracował w porcie lotniczym jako technik. Zatrzymano go o świcie, gdy próbował wjechać na płytę lotniska pojazdem przypuszczalnie wypełnionym groźnym materiałem wybuchowym.

Później podano, że środki w samochodzie były obojętne chemicznie i nikomu nie groziło niebezpieczeństwo.

DEON.PL POLECA


Śledztwo trwało około sześciu miesięcy. Służby wpadły na jego trop, gdy wyraził w internecie chęć uczestnictwa w "dżihadzie" przeciw Stanom Zjednoczonym. W tym czasie sprawca dokładnie studiował plany lotniska, analizował rozkład lotów i przygotował zamach. Przewidywał, że zginie w ataku.

Według akt sprawy działał w pojedynkę. Jedynymi osobami, z którymi dzielił się swoimi planami, byli działający icognito tajni agenci Federalnego Biura Śledczego (FBI), o czym Loewen nie wiedział.

"W trwającej wojnie z terroryzmem dziś wygrali ci dobrzy" - skomentował gubernator stanu Kansas, Sam Brownback.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Planował zamach na lotnisku w Kansas
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.