Polska parada w Chicago. Polonia świętuje uchwalanie Konstytucji 3 Maja

Polska parada w Chicago. Polonia świętuje uchwalanie Konstytucji 3 Maja
Parada Święta Konstytucji 3 maja w Chicago, USA 2022 r. - FB/deon24.com
deon24.com / polishparade.org

W sobotę 7 maja w Chicago odbywa się doroczna Polska Parada Dnia Konstytucji 3 Maja. To ważne wydarzenie dla amerykańskiej polonii. Hasło tegorocznej parady brzmi "Wolność i Pokój dla Świata".

Polonia w Chicago już od 128 lat obchodzi uroczyście kolejne rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja, organizując z tej okazji paradę.

"Pierwsze uroczystości zorganizowali Polacy w Wietrznym Mieście już w 1891, w stulecie ogłoszenia konstytucji" - czytamy na oficjalnej stronie parady.

Organizatorzy informują, że rekordowym - jeśli chodzi o frekwencję - przemarszem była parada z 2000 roku, gdy ze względu na przebudowę ulicy Dearborn uroczystości rocznicowe przeniesiono na ulicę Milwaukee. "Według policji i mediów tłum wówczas zgromadzony na ulicy i chodnikach na odcinku od Bryn Mawr do Devon mógł liczyć 300 tysięcy osób. Względy prestiżowe oraz protesty mieszkańców i właścicieli sklepów spowodowały powrót parady do centrum Chicago".

"Parada jest nie tylko największą manifestacją patriotyzmu polskiego na świecie, ale także pokazuje wielkość naszej diaspory zamieszkującej Chicago i okolice" - podają organizatorzy, zachęcając do wzięcia udziału w tegorocznej paradzie.

Źródło: deon24.com / polishparade.org

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Polska parada w Chicago. Polonia świętuje uchwalanie Konstytucji 3 Maja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.