Film polonijnego licealisty wyróżniony na festiwalu w USA

Film polonijnego licealisty wyróżniony na festiwalu w USA
Fot. Krists Luhaers / unsplash.com
PAP / tk

Krótkometrażowy film Lexa Szymczyka „Memento Mori” został wyróżniony podczas największego na świecie festiwalu filmowego licealistów. Produkcja została zaprezentowana w jednym z kin przy nowojorskim Times Square.

Dziewiąta edycja All-American High School Film Festival przykuła zainteresowanie ponad 2500 tworzących filmy uczniów szkół średnich z wszystkich 50 amerykańskich stanów oraz przeszło 40 krajów świata.

DEON.PL POLECA- Dla mnie to ma duże znaczenie, ponieważ po raz pierwszy mój film dostał się na taką dużą imprezę. Byłem podekscytowany, że projekcja odbyła się w tak słynnym na cały świat miejscu. Myślę, że mój entuzjazm dzielili także inni zgromadzeni na pokazach koledzy-filmowcy – powiedział Szymczyk.

Jak dodał, zawsze interesowały go filmy science fiction, w tym autorstwa Christophera Nolana. Chciał też sam zrobić film w tej konwencji. Około 10-minutowy "Memento Mori" opowiada o dwóch ludziach poszukujących swojego zaginionego przyjaciela. Akcja rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie.

Lex, urodzony w USA syn polskich imigrantów, napisał scenariusz, wyreżyserował i zmontował film, skomponował i nagrał do niego muzykę oraz dźwięk. Zagrał w nim również małą rolę.

"Memento Mori" powstał, kiedy Lex był jeszcze uczniem Regis High School, liceum jezuickiego na Manhattanie. Młody filmowiec obecnie studiuje w Szkole Biznesu także jezuickiego Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie. - Robię zdjęcia dla uczelni z różnych wydarzeń; kilka dni temu fotografowałem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga – powiedział licealista.

Projekcja "Memento Mori" odbyła się w ostatnim dniu trwającej od piątku imprezy w kinie AMC Empire 25 na Times Square. Działające od 1912 r. na Manhattanie przy 42. ulicy kino zgromadziło głównie młodą widownię z USA i zagranicy.

Organizatorzy festiwalu zwracali uwagę, że po ograniczeniach związanych z pandemią Covid-19 ten rok jest wyjątkowy dla społeczności szkolnych filmowców. "To szansa na ponowne odkrycie ekscytującej atmosfery" podczas fizycznej obecności na seansie filmowym i dzielenie się z innymi pasją kina – zapewniali twórcy All-American High School Film Festival.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Mucha

Filmy edukacyjne z serii: O co chodzi? adresowane są głównie do uczniów klas starszych szkoły podstawowej i szkół średnich. Dotyczą problemów, z którymi młody człowiek styka się w codziennym życiu. Nie zawsze samodzielnie znajduje odpowiedź...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Film polonijnego licealisty wyróżniony na festiwalu w USA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.