Znaczny spadek liczby polskich obywateli w Wielkiej Brytanii

Znaczny spadek liczby polskich obywateli w Wielkiej Brytanii
Fot. Anton Balazh / depositphotos.com
PAP / tk

W połowie 2021 r. w Wielkiej Brytanii mieszkało 696 tys. osób mających polskie obywatelstwo, co oznacza, że w pierwszej połowie ich liczba spadła o 42 tys., a w stosunku do szczytu w 2012 roku już o 325 tys. - wynika z ogłoszonych w czwartek danych urzędu statystycznego ONS.

To trzeci z rzędu znaczny spadek liczby obywateli polskich, choć tym razem był mniejszy niż w poprzednich dwóch półroczach - w pierwszej połowie zeszłego roku ich liczba zmniejszyła się o rekordowe 85 tys., a w drugiej połowie - o kolejne 77 tys.

Od 2004 r., kiedy Polska weszła od UE i Wielka Brytania otworzyła swój rynek pracy, liczba obywateli polskich w tym kraju rosła nieustanie do 2016 r., po czym minimalnie spadła, ale na koniec 2017 r. osiągnęła rekord - ONS szacował, że było ich wówczas 1,021 mln. Od tego czasu zaczął się odwrotny trend, przy czym duży spadek nastąpił pomiędzy połową a końcem 2018 r. - o 80 tys., następnie w ciągu 2019 r. liczba ustabilizowała się na poziomie ok. 900 tys., zaś w 2020 r. znów znacząco spadła. Obecnie liczba obywateli polskich w Wielkiej Brytanii niemal dokładnie wróciła do poziomu z końca 2011 r., gdy ONS szacował ją na 698 tys.

Podobny trend jest w statystykach osób urodzonych w Polsce. Według stanu na połowę 2021 r. ich liczba wynosiła 682 tys., czyli o 9 tys. mniej niż na koniec 2020 r. i o 64 tys. mniej niż wynosiła rok wcześniej. Natomiast w porównaniu ze szczytowym momentem, na koniec 2017 r., zmniejszyła się ona już o 240 tys. Liczba osób z obywatelstwem polskim jest większa niż urodzonych w Polsce, bo ta pierwsza obejmuje dzieci obywateli polskich urodzone już na terytorium Wielkiej Brytanii. W drugiej są wprawdzie także Polacy, którzy przyjęli brytyjskie obywatelstwo, ale jest to wyraźna mniejszość. Zarazem spadki z pierwszego półrocza 2021 r. - obywateli polskich o 42 tys., a osób urodzonych w Polsce o 9 tys. - wskazują, że w tym okresie stosunkowo sporo osób przyjęło brytyjskie obywatelstwo.

Polacy największą grupą emigrantów

Obywatele polscy pozostają zdecydowanie największą grupą cudzoziemców zamieszkujących Wielką Brytanię. Ich liczba - 696 tys. - jest prawie dwa razy większa niż będących na drugim-trzecim miejscu obywateli Indii i Irlandii - po 370 tys. Dalej znajdują się obywatele Włoch i Rumunii.

Z kolei wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii urodzonych za granicą osoby urodzone w Polsce - 682 tys. - były na drugim miejscu. Więcej było tylko osób urodzonych w Indiach - 896 tys., zaś na miejscach 3-5 znalazły się osoby urodzone w Pakistanie, Irlandii i Niemczech.

Spadek liczby Polaków w Wielkiej Brytanii wpisuje się w szerszy trend odpływu z tego kraju obywateli państw UE. ONS szacuje, że w połowie 2021 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało 3,408 mln obywateli państw UE - o 90 tys. mniej niż pół roku wcześniej oraz o 405 tys. mniej niż na koniec 2017 r., który był szczytowym momentem. Jeśli chodzi o mieszkańców Wielkiej Brytanii urodzonych w krajach UE, to ONS ocenia ich liczbę w połowie 2021 roku na 3,511 mln, co jest spadkiem o 26 tys. w ciągu pół roku i o 194 tys. w stosunku do szczytowego momentu w 2017 r.

Ogółem ONS szacuje, że w połowie 2021 r. w Wielkiej Brytanii mieszkało 9,6 mln osób urodzonych za granicą i 6,0 mln - niemających brytyjskiego obywatelstwa (obie te grupy w dużej mierze się pokrywają). Obecnie ONS ocenia populację kraju na 67,1 mln.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Arlette Cousture

Przejmująca saga o polskich uchodźcach, którzy w Kanadzie odbudowują swoje życie.

Kraków, rok 1939. Rodzeństwo Pawulskich - Jerzy, Elżbieta i Jan - cieszy się młodością, nieświadome zbliżającej się katastrofy. Wkrótce II wojna światowa ściąga na...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Znaczny spadek liczby polskich obywateli w Wielkiej Brytanii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.