Polska prezydencja da pozytywne impulsy

Polska prezydencja da pozytywne impulsy
(fot. rockcohen/flickr.com)
PAP / psd

Polska prezydencja nada Europie pozytywne impulsy, tak potrzebne dziś dla jej rozwoju - ocenił w czwartek szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle w związku z objęciem w piątek przez Polskę półrocznego przewodnictwa w Unii Europejskiej.

"Cieszę się, że nasi polscy sąsiedzi obejmują jutro po raz pierwszy przewodnictwo w Unii Europejskiej. Polska, ze swym wyraźnym euroentuzjazmem oraz dynamicznym wzrostem gospodarczym, nada Unii Europejskiej dokładnie te impulsy, których dziś potrzebujemy, by rozwijać Europę" - podkreślił Westerwelle w oświadczeniu przesłanym w czwartek PAP.

Zapewnił, że Niemcy podzielają przekonanie Polski, iż "dalsze kroki w kierunku integracji, przede wszystkim w dziedzinie polityki gospodarczej, są motorem wzrostu i dobrobytu w Europie".

Westerwelle wskazał również, że przed polską prezydencją w UE stoją ważne zadania: w drugiej połowie roku rozpoczynają się negocjacje na temat unijnych finansów na kolejne lata, do końca roku podpisany ma być traktat akcesyjny z Chorwacją.

Dodał też, że aktualne wydarzenia w świecie arabskim nie mogą doprowadzić do tego, iż UE zapomni o Partnerstwie Wschodnim. "Dlatego zdecydowanie popieram inicjatywę zorganizowania szczytu Partnerstwa Wschodniego, który polska prezydencja planuje na wrzesień" - dodał szef niemieckiej dyplomacji.

Westerwelle miał być gościem piątkowej uroczystości inaugurującej polskie przewodnictwo w UE, która odbędzie się w jednym z berlińskich klubów. Ze względu na niespodziewany wyjazd zagraniczny musiał odwołać swój udział. Zastąpi go jednak niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polska prezydencja da pozytywne impulsy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.