Polsko-rosyjskie stosunki wywołane do tablicy

Polsko-rosyjskie stosunki wywołane do tablicy
(fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
PAP / psd

"Polsko-rosyjskie stosunki wywołane do tablicy" - tak dziennik "Kommiersant" tytułuje w poniedziałek relację ze Smoleńska i Warszawy, z uroczystości upamiętniających rocznicę katastrofy polskiego Tu-154M.

O obchodach rocznicy tragedii w Smoleńsku i zamianie tablicy pamiątkowej na lotnisku Siewiernyj piszą także inne poniedziałkowe dzienniki rosyjskie. "+Radzieckie ludobójstwo+ między Rosją i Polską" - wybija w tytule wielkonakładowy "Moskowskij Komsomolec". "Polacy znów przypomnieli sobie o +radzieckim ludobójstwie+" - wtóruje mu inna wielkonakładowa gazeta "Komsomolskaja Prawda".

"Kommiersant" podkreśla, że "pierwszą rocznicę katastrofy samolotu polskiego prezydenta pod Smoleńskiem okryła mrokiem seria skandali". "Rodziny jej 96 ofiar po przybyciu do Smoleńska na uroczystości żałobne zauważyły, że na tablicy na kamieniu memorialnym zmieniono napis: z tekstu wypadła wzmianka o +radzieckim ludobójstwie na polskich jeńcach wojennych+" - wyjaśnia dziennik.

"Kommiersant" podaje, że "Polacy ocenili zamianę tablic jako bardzo złą decyzję". Gazeta zaznacza, że "powód do niezadowolenia znalazła też Moskwa: w sobotę przed ambasadą Federacji Rosyjskiej w Polsce odbył się wiec, na którym spalono kukłę Władimira Putina, a jego samego nazwano mordercą".

"Tragedia 10 kwietnia 2010 roku zbliżyła Rosję i Polskę. Jednak jej odgłosy mogą znów skłócić dwa kraje"
- ostrzega "Kommiersant".

DEON.PL POLECA

Natomiast "Moskowskij Komsomolec" zauważa, że "pierwszą rocznicę śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w Polsce uczczono masowymi antyrosyjskimi akcjami". "Tłumy ludzi przed naszą ambasadą żądały od Moskwy uznania swojej winy za śmierć polskiego przywódcy" - informuje gazeta.

Jej zdaniem, "ludziom, którzy szumieli przed ambasadą, z definicji nie da się niczego wytłumaczyć". "Całe szczęście, że o losach relacji między Moskwą i Warszawą będą decydować nie oni, lecz wszyscy polscy wyborcy podczas zbliżających się wyborów parlamentarnych" - konstatuje "Moskowskij Komsomolec".

"Czy ta paranoidalna mniejszość ma szansę stać się w Polsce większością?" - pyta gazeta i odpowiada: "Dowiemy się tego, gdy za kilka miesięcy w Rzeczypospolitej odbędą się wybory. W wyścigu wyborczym partia Jarosława Kaczyńskiego uważana jest dzisiaj za pozostającą w tyle. Chce się wierzyć, że taką pozostanie. W przeciwnym razie stosunki rosyjsko-polskie znów czekają ciężkie czasy" - wskazuje gazeta.

Z kolei "Komsomolskaja Prawda" zaznacza, że "Polacy żądają, by informacja o +radzieckim ludobójstwie+ widniała na tablicy memorialnej w miejscu śmierci Lecha Kaczyńskiego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem". "W niedzielę pojawiła się informacja, jakoby (prezydent Bronisław) Komorowski odmówił złożenia kwiatów przed pomnikiem ofiar katastrofy. Nie zadowala go napis na tablicy memorialnej" - pisze dziennik.

"Moskowskije Nowosti" informują natomiast, że "w niedzielę spotkanie prezydentów Rosji i Polski, Dmitrija Miedwiediewa i Bronisława Komorowskiego w Smoleńsku stało wobec groźby zerwania". "Nieoczekiwany rozdźwięk wniosła zamiana w nocy na sobotę tablicy pamiątkowej na miejscu katastrofy samolotu Tu-154 prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego" - tłumaczy ta nowa gazeta powstała na bazie dziennika "Wriemia Nowostiej".

"Moskowskije Nowosti" odnotowują, że "wiceminister spraw zagranicznych Polski Henryk Litwin przyznał, iż strona rosyjska wielokrotnie zwracała się do polskiego MSZ, wyrażając niezadowolenie, że zamontowana tablica była niezgodna z rosyjskimi przepisami i dwustronnymi porozumieniami".

Gazeta dodaje, że "trudności polsko-rosyjskiego dialogu zademonstrowała także pikieta przed rosyjską ambasadą w Warszawie". "W pewnym momencie najbardziej agresywni demonstranci wyciągnęli i spalili kukłę rosyjskiego premiera" - wyjaśniają "Moskowskije Nowosti".

"Wiedomosti" przekazują z kolei, że "wielu obawia się, iż jednoczący impuls wspólnej żałoby po rozstrzelanych w Katyniu w 1940 roku polskich oficerach i zmarłych rok temu członkach delegacji już wygasł, a polemika stron oznacza niepowodzenie pojednania Moskwy i Warszawy".

W ocenie dziennika, "należy raczej mówić o nieuchronnym spowolnieniu resetu w relacjach rosyjsko-polskich, który - nawiasem mówiąc - rozpoczął się nie w dniu śmierci Lecha Kaczyńskiego, lecz 7 kwietnia (2010 roku), gdy Władimir Putin uklęknął przed pomnikiem pomordowanych w Katyniu".

"Rok wysiłków, nawet energicznych, ze strony pierwszych osobistości obu krajów, to za mało, by usunąć wieloletnią, a nawet wielowiekową, wzajemną nieufność między narodami i rządami" - konstatują "Wiedomosti".

Gazeta zauważa również, że "w obu krajach znajdzie się wielu, którzy chcą żyć w świecie własnych uprzedzeń oraz podtrzymywać wrogość i nieufność wobec sąsiadów w politycznych celach".

Natomiast rządowa "Rossijskaja Gazieta" informuje, że prezydent Komorowski w przemówieniu na Cmentarzu Powązkowskim wezwał Polaków do jedności. "Ale to właśnie tam stało się jasne, że do jedności jest na razie daleko. Brata-bliźniaka zmarłego prezydenta na ceremonii nie było" - podkreśla dziennik.

Z kolei "RBK-daily" wskazuje, że "jeśli rok temu polscy i rosyjscy politycy przyznawali, iż katastrofa pomogła zbliżeniu Moskwy i Warszawy, to obecne zaostrzenie może doprowadzić do ostrego ochłodzenia w stosunkach między dwoma krajami".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polsko-rosyjskie stosunki wywołane do tablicy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.