Ponad tysiąc zabitych w Mekce podczas pielgrzymki

Ponad tysiąc zabitych w Mekce podczas pielgrzymki
(fot. shutterstock.com)
PAP / psd

Ponad tysiąc ofiar śmiertelnych, a nie podawane oficjalnie 769 osób, wynosi rzeczywisty bilans tragedii podczas hadżdżu, czyli dorocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w ub. tygodniu - podała we wtorek BBC powołując się na przedstawicieli władz różnych krajów.

BBC wylicza, że nigeryjskie, indyjskie, pakistańskie i indonezyjskie źródła mówią, że bilans ofiar jest o wiele większy, niż przyznają oficjalnie władze Arabii Saudyjskiej, odpowiedzialnej za organizację pielgrzymki.

Jeden z rozmówców BBC, Abba Yakubu z Nigerii był w saudyjskim mieście Dżudda, dokąd zwieziono zwłoki ofiar. Powiedział, że przywieziono tam 14 ciężarówek wypełnionych ciałami i że dotąd z 10 ciężarówek rozładowano i przeniesiono do kostnic 1075 ciał. Cztery ciężarówki - według niego - czekają na rozładunek.

BBC podaje również, że indyjska minister spraw zagranicznych Sushma Swaraj poinformowała na Twitterze, że saudyjskie władze udostępniły jej krajowi zdjęcia 1090 stratowanych pielgrzymów.

Pakistańskie i indonezyjskie władze również podały, że dostały od Arabii Saudyjskiej ponad tysiąc fotografii ofiar śmiertelnych w celu identyfikacji.

Dotąd władze saudyjskie nie odniosły się do różnicy między liczbą tych zdjęć a oficjalnym bilansem tragedii.

Szereg krajów skrytykowało sposób, w jaki saudyjskie władze radzą sobie ze skutkami zeszłotygodniowej tragedii, Najbardziej krytyczny jest szyicki, perski Iran, który rywalizuje z rządzoną przez sunnickich wahabitów Arabią Saudyjską na tle politycznym i religijnym. Według oficjalnych danych, podczas hadżdżu zginęło 228 Irańczyków.

Do tragedii doszło w czwartek w dolinie Mina niedaleko Mekki podczas rytualnego kamienowania szatana na znak wyrzeczenia się zła, gdy tłumy wiernych starły się ze sobą w drodze do symbolizujących szatana kamiennych stel.

To najtragiczniejszy w skutkach incydent podczas hadżdżu od blisko 20 lat. W 2006 roku stratowanych na śmierć zostało ponad 360 pielgrzymów.

W tegorocznej pielgrzymce do Mekki udział wzięło około 2 mln osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ponad tysiąc zabitych w Mekce podczas pielgrzymki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.